admin بدون دیدگاه

دنیای امروز، اگر پارامتر «دقت» را از تمامی طراحی ها، فرآیند های ساخت و مونتاژ و آماده سازی حذف کنیم، تقریبا موضوعی به نام صنعت مدرن بی معنی خواهد بود. به بیان دیگر، وجه تمایز ساختارهای صنایع بدوی، کلاسیک و مدرن را می توان در میزان دقت آنها جستجو کرد و از همین رو برای ماشین آلات مدرن از جمله دستگاه سی ان سی نیز معیار دقت، بخش اجتناب ناپذیری را تشکیل می دهد.

 

پارامترهای دقت در دستگاه سی ان سی

به طور کلی می توان پارامتر دقت در صنعت نوین را از دو منظر بررسی کرد: یکی دقت در ساخت یا به عبارت بهتر، دقت سخت افزاری که موضوع بسیار مفصل و تلرانس و انطباقات، برگرفته از آن و در عین حال تاثیرگذار بر آن است.

برای یک دستگاه سی ان سی ، میزان تلرانس و کیفیت و بازه های انطباقی، عامل اصلی تعیین و نحوه ی عمل دستگاه به حساب می آید. در واقع دلیل اصلی سپردن انواع فرآیندهای جدید ماشین کاری به دستگاه سی ان سی ، برآورده کردن نیازهای دقیق تر تلرانس ها و حساسیت های ویژه ای است که برای انطباقات وجود دارد.

این نوع دقت باعث می شود در هنگام مونتاژ قطعات و تجهیزاتی که توسط ماشین آلات مختلاف شکل دهی شده اند، هیچ گونه عدم تطابق و درگیری اضافه در محل های لولا و اتصالات و درزها به وجود نیاید و مراحل مختلف مونتاژ به سرعت و با کیفیت بالا انجام گردد.

آیتم دقت در عملکرد ماشین آلات، از یک منظر دیگر نیز قابل تحلیل است: نظم و ترتیب زمان بندی درست مکانیزم ها! چرا که اگر عملیات ساخت به درستی و با رعایت الزامات انطباقی انجام گردد، می تواند در سیستم ها و مکانیزم های محرکه و غیر ثابت که نیاز به حرکت در توالی زمانی مشخص دارند، تسهیل ایجاد کرده و از بروز اشکالات، توقفات و درگیری های ناخواسته ی منجر به تاخیر در روند مکانیزم، تا حد زیادی جلوگیری کند.

دستگاه سی ان سی

دستگاه سی ان سی ، گستره ی بسیار متنوعی از انواع ماشین آلات را شامل می شود که هر یک می توانند بخشی از امور مربوط به ماشین کاری، برش کاری، شکل دهی، حکاکی و تراش سطحی و … را انجام می دهند و هر یک از این عملیات نیز برای آماده سازی قطعه یا تجهیزات گوناگون لازم است.

در صورت نیاز به قطعاتی که قرار است در مکانیزم های ثابت یا متحرک پیچیده ای جای گذاری شوند، حضور دستگاه CNC می تواند نقش خود را به درستی ایفا کند. برای میزان دقت کار دستگاه در هر فرآیند، نوع ابزار مورد استفاده و همچنین چگونگی و جزئیات دستورالعملی که برای برش یا تراش یا … به دستگاه داده می شود، نگرانی و حساسیت مونتاژ کار و یا مشتری را بر طرف خواهد کرد.

همان طور که اشاره شد، اگر دستور العمل چگونگی کار دستگاه، نتواند حدود تلرانس عملیات را مشخص کند، قطعه و محصول خروجی در زمان مونتاژ یا حرکت سیستم، ایجاد مشکل خواهد کرد. به همین سبب از هر دستگاه ماشین کاری برای فرآیندهای شکل دهی و حکاکی بسیار ظریف استفاده نمی شود و در این گونه موارد تنها می توان روی دستگاه CNC حساب کرد.

ویژگی اصلی دستگاه سی ان سی ، قابلیت ارائه دستور کار توسط کامپیوتر، و همچنین کنترل عملکرد آن توسط همان پردازشگر کامپیوتری است. زمانی که عملیات به طور دستی و مکانیکی انجام نشود، میزان خطای احتمالی افزایش و حساسیت کنترل کاهش خواهد یافت. در نتیجه با وجود یک سیستم عامل و کنترلی دیجیتال یا کامپیوتری، می توان خروجی بسیار دقیق تر و ظریف تری دریافت نمود.

عملکرد دستگاه cnc

از دیگر ویژگی های دستگاه سی ان سی ، توانایی کار بر روی متریال مختلف است. دقت در کار با متریال و اجناس گوناگون، علاوه بر ظرافت عملکرد دستگاه، به نوع ابزار و قلم کار نیز بستگی دارد. به عنوان نمونه، دستگاه برش و حکاکی لیزر از پرتوهای نوری متمرکز برای شکل دهی یا برش استفاده می کند که توان و شدت این پرتوها بر مبنای هر متریال، قابل تغییرند.

همچنین سایر دستگاه سی ان سی که از مته و ابزار فیزیکی برخوردارند، می توانند متریال متنوع تری را مورد برش یا حکاکی قرار دهند. ضمن اینکه ظرافت عمل این دستگاه ها متناسب با دستور و برنامه ای خواهد بود که برای کار بر روی متریال، به آنها داده می شود. بدون شک نمی توان برا دستگاهی که مکانیزم مکانیکی نه چندان ظریفی دارد، دستورالعمل و برنامه ی کار ظریف و حساسی تعریف نمود. این حالت شبیه زمانی است که از کسی با دستان و انگشتان بزرگ، انتظار انجام کاری ظریف شبیه نخ کردن سوزن داشته باشیم.

یکی از عوامل تاثیر گذار بر این توانایی خاص دستگاه CNC ، قابلیت حرکت بازوهای آن در محورهای مختلف و جهت های گوناگون است. این قابلیت علاوه بر آنکه می تواند به ساخت قطعات با اشکال گوناگون و پیچیده کمک کند، همچنین دقت لازم برای فرم و استاندارد ابعاد حجمی و سطحی را به خوبی محقق خواهد ساخت.

دقت عملکرد دستگاه سی ان سی
لطفا به این مطلب امتیاز بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *