admin بدون دیدگاه

برای کسانی که دارای یک فروشگاه بزرگ هستند و توانسته‌اند تعریف مناسبی از تبلیغات و تابلو برای خود پیدا کنند، چلنیوم، حروف چلنیوم و حتی تابلو چلنیوم واژه بسیار آشنایی است و کاربردهای آن را به‌خوبی می‌دانند. امروزه تابلوهای چلنیوم به شکل بسیار وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند و فقط محدود به یک صنعت خاص یا فروشگاه خاص نیست.

دستگاه چلنیوم چیست؟

دستگاه حروف چلنیوم و کاربردهای آن

دستگاه چلنیوم (Channelume) یک فلز براق و زیبا است که از ترکیب آلومینیوم و فولاد زنگ نزن تولید شده است و استحکام بالا و طول عمر بالایی دارد. درواقع چلنیوم ترکیبی از خصوصیات آلومینیوم و فولاد را دارد که به آن اجازه می‌دهد که به‌راحتی خم شود و شکل‌پذیر باشد. از طرفی آلومینیوم در برابر خوردگی مقاوم است و در این صورت، چلنیوم در شرایط آب و هوایی مختلف دچار خوردگی و زنگ‌زدگی نمی‌شود.

در اصل چلنیوم را نمی‌توان یک ماده خاص یا یک ترکیب خاص نامید، بلکه چلنیوم یک ماده فلزی ورق مانند است که به‌راحتی شکل می‌گیرد و خم می‌شود. این انعطاف‌پذیری بالا باعث می‌شود که در صنعت چلنیوم کاربردهای فراوانی داشته باشد. اگر به ترکیب انگلیسی واژه چلنیوم (Channelume) توجه داشته باشید، از دو کلمه Channel و Aluminum ترکیب شده است و به معنی یک ساختار از آلیاژ آلومینیوم به‌صورت کانال است. درنتیجه، ورقه‌های چلنیوم به یکدیگر چسبیده و یک ساختار توخالی ایجاد می‌کنند که کاربرد بسیاری در طراحی و تابلوسازی دارند.

دسبتگاه حروف چلنیوم

یکی از کاربردهای اصلی چلنیوم به ساخت تابلوهای تبلیغاتی برمی‌گردد. در این کاربرد، ورق چلنیوم به شکل حروف فارسی یا انگلیسی درآورده می‌شوند و به تابلو می‌چسبند. با توجه به اینکه چلنیوم در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند، کاربر می‌تواند رنگ‌بندی حروف آن را مطابق با سلیقه خود انجام دهد و تابلو با بهترین کیفیت تولید کند.

ساختار چلنیوم به صورتی است که به‌راحتی خم می‌شود و می‌توان به کمک دستگاه CNC یا برش لیزری آن را برش داد و درنهایت خم کرد. این خصوصیت ساختاری باعث می‌شود، تولید حروف فارسی یا انگلیسی توخالی به کمک آن مشکل نباشد و بدین شیوه حروف چلنیوم تولید می‌شوند. در ساخت حروف چلنیوم از تجهیزات و مواد مختلفی استفاده می‌شود و می‌توان درون آنها از لامپ‌های مختلف و روش‌های نورپردازی استفاده کرد.

نحوه تولید حروف چلنیوم بدین‌صورت است که ابتدا به کمک نرم‌افزارهای طراحی مانند اتوکد یا کورل دراو شکل حروف مورد نظر طراحی می‌شوند و به دستگاه برش CNC یا برش لیزری داده می‌شود و آنها نیز در ابعاد دقیق برش می‌دهد. در مرحله بعد، ابتدا دیودهای برقی با رنگ‌های مختلف بر روی تابلو چسبیده می‌شود و حروف برش داده شده بر روی آن قرار می‌گیرند. در مرحله آخر یک لایه شیشه پلکسی بر روی آن قرار می‌گیرد که مقاومت مکانیکی بالایی دارد. با اتصال تابلو به جریان برق، دیودها روشن شده و حروف چلنیوم رنگی تولید می‌شوند.

کاربردهای حروف چلنیوم

تاریخچه استفاده از حروف چلنیوم به سال ۲۰۰۰ و کشور اسپانیا برمی‌گردد. در این سال آلیاژ آلومینیوم با سطح براق و آینه‌ای تولید شد و استفاده از آن در طراحی دکوراسیون و تابلوهای تبلیغاتی شروع شد. حروف چلنیوم کاربردهای متنوعی دارند که عمدتاً در ساخت تابلو و طراحی داخلی استفاده می‌شوند. ماده چلنیوم و ورق آن مقاومت فیزیکی و شیمیایی بالایی دارد، در برابر خراش مقاوم است، و در شرایط آب و هوایی مختلف دچار خوردگی نمی‌شود. بنابراین استفاده از آن در تابلوهای مغازه و همچنین تابلوهای تبلیغاتی بسیار مرسوم است.

کاربرد دیگر حروف چلنیوم به بیلبوردهای تبلیغاتی بزرگ برمی‌گردد. بسیاری از شرکت‌ها تابلوهای ساخته شده با حروف چلنیوم را به بنرهای معمولی ترجیح می‌دهند. تابلوهای چلنیوم از چند لحاظ نسبت به بنرهای معمولی برتر هستند. این تابلوها طول عمر بالاتری دارند و برای پروژه‌های بلندمدت مقرون‌به‌صرفه هستند، از طرفی تابلوهای چلنیوم نیازی به تعویض مکرر ندارند و کیفیت خود را از دست نمی‌دهند. همچنین تابلوهای چلنیوم قابلیت استفاده مجدد را دارند و یک ماده مصرفی نیستند. درعین‌حال، تابلوهای چلنیوم نسبت به بنر معمولی گران‌تر هستند و باید برای استفاده از آنها توجیه اقتصادی وجود داشته باشد.

از کاربردهای حروف چلنیوم می‌توان به استفاده از آنها در طراحی دکوراسیون شرکت‌های تجاری اشاره کرد که عنوان شرکت یا محصولات خود را به‌صورت بزرگ و رنگی در قسمت‌های مختلف ساختمان ذکر می‌کنند. در این مورد، علاوه بر تبلیغ شرکت و کارایی آن، مبحث زیباشناختی در شرکت نیز رعایت می‌شود.

دستگاه ساخت حروف چلنیوم

دستگاه ساخت حروف چلنیوم یک دستگاه هوشمند و بزرگ است که قابلیت ساخت و ایجاد انواع حروف انگلیسی و فارسی را دارد. این دستگاه دارای یک نرم‌افزار اختصاصی خاص بوده و کاربر می‌تواند به کمک آن حروف را طراحی و پیاده‌سازی کند. این نرم‌افزار به‌عنوان روح دستگاه عمل کرده و بخش اصلی کنترل دستگاه چلنیوم را بر عهده دارد.

دستگاه ساخت حروف چلنیوم توانایی کار با ورق آلومینیوم و چلنیوم را دارد و می‌توان ورق‌های با قطرهای مختلف را برش دهد. دستگاه چلنیوم دارای یک سیستم هوشمند کامپیوتری است که وظیفه دریافت ورودی و شناسایی الگوی مورد نظر را بر عهده دارد. زمانی که طرح حروف چلنیوم توسط نرم‌افزارهای ویژه طراحی شد، به دستگاه ساخت حروف چلنیوم داده می‌شود. درنهایت، دستگاه با استفاده از الگوی داده شده اقدام به برش و خم کردن ورق چلنیوم می‌کند.

مزایای دستگاه ساخت حروف چلنیوم

همان‌طور که در بالا ذکر گردید، دستگاه‌های ساخت حروف چلنیوم از دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تشکیل شده است. تلفیق این دو بخش باعث شده است که قابلیت‌های دستگاه بیشتر شده و انعطاف بیشتری نسبت به شرایط داشته باشد. قابلیت‌های دستگاه ساخت حروف چلنیوم عبارت‌اند از:

  • کنترل کامپیوتری و عدم دخالت نیروی انسانی: این قابلیت باعث می‌شود دستگاه از دقت و صحت بالایی داشته باشد و قابلیت پیاده‌سازی شکل‌های مختلفی داشته باشد. همچنین کاهش دخالت نیروی انسانی منجر به کاهش هزینه‌ها و همچنین خطای انسانی می‌شود.
  • برش کامل حروف یا یک فایل کامل: در این مورد کاربر می‌تواند انواع حروف فارسی و انگلیسی را طراحی کند و شکل‌های مختلفی ایجاد کند. همچنین دستگاه ساخت چلنیوم می‌تواند یک فایل کامل را به‌صورت یکپارچه بسازد.
  • کاهش هزینه‌ها: دستگاه ساخت حروف چلنیوم می‌تواند تولیدی معادل با ۲۰ نیروی انسانی داشته باشد و سهم بسزایی در کاهش هزینه تولید یک شرکت داشته باشد. همچنین صاحبان صنایع می‌توانند زمان تولید خود را کاهش داده و درعین‌حال کیفیت تولید خود را بالا ببرند.
  • افزایش سرعت تولید: دستگاه‌های ساخت حروف چلنیوم انواع مختلفی دارند و می‌توانند حجم تولید متفاوتی داشته باشند. میزان تولید این دستگاه‌ها می‌تواند بین ۲۵ متر تا ۷۵ متر در ساعت متغیر باشد.

 

دستگاه حروف چلنیوم و کاربردهای آن
لطفا به این مطلب امتیاز بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *