دستگاه cnc, دستگاه سی ان سی

خرید دستگاه سی ان سی

خرید دستگاه سی ان سی

تعداد افرادی که قصد خرید دستگاه سی ان سی را داشته باشند، کم نیست؛ اما اکثر آنها تنها به اطلاعات تجربی و اطلاعاتی که توسط فروشندگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد بسنده می‌کنند. این در حالی است که دستگاه‌های سی ان سی بسیار پیچیده هستند و از قطعات مختلف و متنوعی ساخته می‌شوند. بنابراین فرد به هر اندازه که ادعا کند که با این دستگاه‌ها آشنایی دارند و موارد مختلف مربوط به آنها را می‌شناسد، باز هم ممکن است که در جریان خرید دستگاه سی ان سی دچار اشتباه شده و مشکلات بزرگتری به وجود بیاورد.

معمولاً قبل از هر فرایند خرید، چند سؤال مطرح می‌شود:

  • دستگاه مورد نظر مربوط به چه برندی است؟
  • آیا بودجه کافی برای خرید آن را داریم؟
  • آیا شرایط خرید و پشتیبانی دستگاه با نیاز ما متناسب است؟
  • قابلیت‌های دستگاه را می‌شناسیم؟
  • آیا اندازه دستگاه با هدف کارگاه ما همخوانی دارد؟

پاسخ به این سؤالات می‌تواند مسیر خرید دستگاه سی ان سی را روشن کند.

برندهای مختلف دستگاه سی ان سی را شناسایی کنید

قبل از انجام هر کاری و اقدام برای خرید دستگاه سی ان سی لازم است که نسبت به آن‌ها و بازار این دستگاه‌ها آشنایی کافی داشته باشیم. در حال حاضر، به دلیل پیشرفته بودن تکنولوژی این دستگاه‌ها و همچنین انحصاری بودن تولید آنها در اختیار چند شرکت خاص، نمی‌توان ادعا کرد که تولید آنها فراگیر است و تنها چند برند معتبر از آنها در بازار وجود دارند و شناخته آنها کار چندان سختی نیست. به راحتی با استفاده از بستر اینترنت می‌توانید به فروشگاه‌ها و وب سایت‌های مختلف سر بزنید و اطلاعات هر کدام از این برندها را به دست بیاورید. در گام بعدی از طریق تماس با شرکت‌ها و قسمت فروش آنها، اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های هر کدام از مدل‌های آن‌ها و حتی قیمت آنها به دست بیاورید.

بودجه خود را با توجه به قیمت دستگاه انتخاب کنید

با انجام مرحله قبل، مطمئناً چند دستگاه و چند مدل خاص را برای کار خود انتخاب کرده‌اید و ویژگی‌های آنها را از لحاظ مختلف مورد بررسی قرار داده‌اید. در این مرحله باید به سراغ بودجه و اختصاص آن برای خرید دستگاه سی ان سی بروید. دستگاه‌های سی ان سی مدل‌های مختلفی دارند و قیمت آنها متفاوت است. بنابراین انتظار نداشته باشید که با یک قیمت مشخص و واضح برای چند دستگاه مواجه شوید. سعی کنید مدل‌های مختلف را به همراه قیمت آنها یادداشت کنید از شرکت‌های فروشنده بخواهید که روش‌های مختلف فروش دستگاه مانند فروش اقساطی و یا فروش دستگاههای کارکرده را به شما معرفی کنند. با توجه به حجم کار خود و همچنین میزان بودجه‌ای که برای خرید دستگاه سی ان سی می‌توانید اختصاص دهید، برنامه خرید خود را طراحی کنید و سعی کنید از افراد باتجربه و معتبر در این زمینه کمک بگیرید. انعطاف در بودجه کمک می‌کند که تعداد دستگاه بیشتری انتخاب کنید.

شرایط خرید و پشتیبانی دستگاه را مطالعه کنید

طبیعتاً هر شرکت با توجه به دستگاه‌های عرضه شده و همچنین امکانات خود، خدمات مختلفی از جمله شرایط پشتیبانی و همچنین شرایط خرید برای دستگاه‌های خود در نظر می‌گیرد. اگر یک شرکت از لحاظ فنی در سطح بالایی قرار داشته باشد و دستگاه‌های باکیفیتی به بازار عرضه کند، شانس استفاده از گارانتی و خدمات پس از فروش را به خریداران خود می‌دهد. پس این نکته را به خاطر داشته باشید که ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی بلند مدت بدین معنی است که شرکت مورد نظر به دستگاه‌های عرضه شده اطمینان بالایی دارد و می‌داند که در کوتاه مدت هزینه‌ای برای شرکت نخواهد داشت. بنابراین قبل از اینکه قرارداد خرید دستگاه سی ان سی را ببندید، از شرکت مورد نظر بخواهید که در مورد شرایط پشتیبانی و شرایط خرید دستگاه به طور واضح و شفاف به شما توضیح دهد و شما نیز بدانید که با چه وضعیتی مواجه هستید.

از قابلیت‌های دستگاه سی ان سی مطمئن شوید

تا اینجای کار بحث عمومی و بحث کلی خرید دستگاه سی ان سی را انجام داده‌ایم و هنوز وارد حوزه فنی نشده‌اید. طبیعتاً با گذراندن چند مرحله قبل، در مورد چند دستگاه به جمع‌بندی رسیده‌ایم که از این مرحله به بعد باید آنها را از لحاظ فنی مورد بررسی قرار دهید. در یک دستگاه سی ان سی با نرم افزار کنترل و نرم افزار طراحی و همچنین قطعاتی مانند موتور محرکه، اسپیندل، محورها و ابزار برشی مواجه هستید که هر کدام از آنها به سهم خود بر کارایی دستگاه مؤثر هستند. اگر در زمینه کار با این دستگاه‌ها حرفه‌ای باشید، به راحتی می‌توانید همه این قسمت‌ها را بررسی کنید و در مورد یک دستگاه خود به جمع بندی برسید. اما اگر برای اولین بار است که با دستگاه های سی ان سی مواجه می‌شوید، مطمئناً اطلاعات شما بیشتر تئوری بوده و کارایی چندانی نخواهد داشت. بنابراین باید سعی کنید که در جریان خرید دستگاه سی ان سی از یک مشاور حرفه‌ای یا یک استاد کار ماهر و باتجربه کمک بگیرید تا شما را با دستگاههای مختلف آشنا کند.

بین اندازه دستگاه و هدف کارگاه خود تناسب ایجاد کنید

اندازه دستگاه و قابلیت‌های آن تقریباً به موازات یکدیگر قرار می‌گیرند و هر چه قابلیت‌های دستگاه بیشتر باشد، اندازه آن نیز بزرگتر خواهد بود. طبیعتاً قبل از اینکه وارد فرآیند خرید دستگاه سی ان سی شوید، کلیاتی در مورد کسب و کار خود و هدف نهایی آن گردآوری کرده‌اید و با توجه به آن به دنبال راه اندازی یک کارگاه و خرید یک دستگاه هستید. اگر پروژه‌ای بزرگ و بلند مدت در نظر دارید، خرید دستگاه با اندازه بزرگ و با قابلیت بالا برای یک کارگاه با اندازه بزرگ مناسب است. اما اگر به دنبال یک کسب و کار کوچک خانگی هستید و فضای کافی برای استفاده از دستگاه‌های بزرگ ندارید، همان بهتر که به سراغ یک دستگاه کوچکتر بروید و هزینه کمتری برای خرید آن بپردازد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *