دستگاه سی ان سی (cnc)

سی ان سی یا Computer Numerical Control ( به اختصار CNC) یک دستگاه فوق العاده دقیق برای برش و یا حک یک طرح یا لوگو بر روی چوب ، فلز ، سنگ و شیشه است این دستگاه طبق کد های برنامه نویسی شده در رایانه عمل میکند.

دستگاه سی ان سی برای مصارف متفاوتی استفاده میشود که شامل مواردی همچون برش و هاشور بر روی انواع چوب و همچنین  انواع فلزات می باشد.

پیاده سازی و اجرای لوگو های مراکز و طرح های تبلیغاتی بر روی انواع چوب های ام دی اف از جمله فعالیت های این دستگاه ها خواهد بود. در زمینه مشاغل دکوراسیون داخلی و دکوراسیون های خارجی نیز از مصارف بالایی برخوردار است .
از دیگر مصارف این دستگاه میتوان به برش برای سنگ و همچنین برش بر روی انواع پیکرهای مجسمه ای اشاره کرد .
دستگاه های CNC از مجموعه دستگاه‌هایی بسیار پر کاربرد در صنعت برش و تراش می باشد.

دستگاه CNC دارای اندازه و ابعاد مختلفی می باشد و در مکان های مختلف صنعتی برای برش و هاشور مورد استفاده قرار میگیرد و در بیشتر مشاغل به کار گرفته می شوند.باید دقت داشت که این نوع دستگاه با توجه به گستره بسیار فراوانی که دارد توانسته یکی از درآمد زا ترین دستگاه ها در بین دستگاه های صنعتی به شمار رود و مشتریان خاص خود را داشته باشد.

مشخصات دستگاه CNC :

این دستگاه دارای یک کامپیوتر برای برنامه نویسی و ورود طرح ، الگو و یا ابعاد برش دلخواهی است که میخواهیم دستگاه بر روی ماده ی اولیه ما که میتواند چوب ، سنگ ، فلزات و یا شیشه باشد پیاده کند و معمولا ماده ی ما بر روی دستگاه سی ان سی ثابت است و یک و یا چند سر که میتواد فرز ، لیرز و یا هر دو باشد بر روی آن متحرک است و با توجه به نیاز ما و انواع مختلف سی ان سی حرکت میکند.

انواع دستگاه CNC :

انواع دستگاه سی ان سی

یکی از مواردی که به شناخت ما از انواع مختلف دستگاه سی ان سی کمک می‌کند و باعث می‌شود که ما گزینه انتخابی نهایی خود را با توجه به آن انتخاب کنیم، ابزار برشی است که باعث تقسیم بندی مختلفی برای این دستگاه‌ها می‌شود. برخی از این دستگاه‌ها برای برش بر روی فلزات طراحی شده‌اند و برخی نیز مخصوص شیشه و سنگ هستند. در حقیقت بخش هوشمند این دستگاه‌ها یکسان بوده و تنها ابزار برشی آنها متفاوت است.

دستگاه cnc فلزات

دستگاه سی ان سی فلزات برای برش انواع فلز و آلیاژهای مختلف استفاده می‌شود و معمولاً ابزار برش آنها سنگ فرز یا سنبه حکاکی است. دستگاه‌های فلزات در حوزه‌های مختلف صنعتی و غیر صنعتی مانند تولید قطعات خودرو و تولید قطعات کوچک صنعتی و نیمه صنعتی به کار گرفته می‌شود. این دستگاه‌ها ممکن است در قالب دستگاه‌های رومیزی یا صنعتی استفاده شوند.

دستگاه cnc چوب

زمانی که هدف ما راه اندازی یک کارگاه چوب و مصنوعات چوبی باشد، دستگاه سی ان سی چوب بهترین گزینه ممکن است که در قالب دستگاه‌های رومیزی، دستگاه‌های خانگی و دستگاه‌های برش چوب به فروش می‌رسند. این دستگاه‌ها هم برای برش دادن و هم برای منبت کاری استفاده می‌شوند که نوع منبت کاری آنها در انواع چهار کله، ۸ کله، ۱۲ کله و غیره وجود دارند.

دستگاه cnc سنگ

منبت کاری و حکاکی بر روی سنگ، برش قطعه سنگ‌های بزرگ و کوچک، مجسمه سازی و تولید سنگ نوشته‌ها از جمله کاربردهای دستگاه سی ان سی سنگ است که می‌توانند نقش تزئینی و کاربردی داشته باشند. البته از دستگاه‌های cnc برای حکاکی بر روی سنگ‌های تزئینی نیز استفاده می‌شود.

دستگاه cnc شیشه

اگر تیزترین و دقیق‌ترین دستگاه‌های سی ان سی را به حوزه شیشه و موارد مربوط به آن ربط دهیم، این ارتباط نمی‌تواند اشتباه باشد. زیرا شیشه بسیار سخت و شکننده است و لازم است که از ابزار برشی مناسبی مانند تیغه الماس برای آن‌ها استفاده شود. البته دستگاه‌های سی ان سی لیزر نیز در این مورد کاربرد دارند که انتخاب آنها با توجه به نوع شیشه انجام می‌گیرد.

مواد قابل استفاده موارد استفاده
 

دستگاه لیزر CNC

۱. دستگاه لیرز فلز انواع فلزات حکاکی، برش و تراش و جوش بر روی انواع فلزات
۲. دستگاه لیزر غیر فلزات چوب، سنگ، شیشه و … ماکت، لوح های تقدیر، تابلوهای راهنما، قاب های عکس و ….
دستگاه فرز CNC سنگها، چوب و فلزات برش و حکاکی
دستگاه برش پلاسما CNC فلزات ماشین سازی، قالب سازی و سوله سازی
دستگاه هوا برش CNC ورق و فلزات صاف و تخت جوش و برش
دستگاه برش واتر جت CNC فلز و سنگ برش، نساجی، صنایع غذایی و خودرو، صنعت چوب و شیشه و …

لیست قیمت انواع دستگاه CNC :

قیمت انواع دستگاه های سی ان سی با توجه به شرکت سازنده و قطعا طرز کار آنها متفاوت است. ما در اینجا به میانگین قیمت انواع دستگاه ها اشاره کرده ایم:

نام دستگاه قیمت(تومان)
دستگاه سی ان سی چوب  150,000,000تا 450,000,000
دستگاه سی ان سی سه محور ام دی اف و چوب 200,000,000
دستگاه سی ان سی تخت 12 کله 340,000,000
دستگاه سی ان سی صنعتی چوب 700,000,000
دستگاه سی ان سی 10 کله روتاری منبت 340,000,000
دستگاه سی ان سی 8 کله روتاری منبت تخت 200,000,000
دستگاه سی ان سی ام دی اف تخت بزرگ ایتالیایی 900,000,000
دستگاه سی ان سی تراش چوب 170,000,000
دستگاه سی ان سی تراش گیلدمستر محور C دار 2 تارت آلمان مدل GILDEMEISTER MF sprint 65 620,000,000
دستگاه سی ان سی فرز یانگ تایوان مدل YANG – 1000 635,000,000
دستگاه سی ان سی فرز آلمانی مدل HAHN & KOLB V750 540,000,000
دستگاه سی ان سی فرز چک مدل POS MILL- C1050 1,400,000,000
دستگاه سی ان سی تراش یانگ تایوان مدل YANG – ML 25 650,000,000
دستگاه سی ان سی تراش تورنادو انگلستان مدل TORNADO 100 480,000,000
دستگاه سی ان سی تراش موری سیکی ژاپن مدل MORI SEIKI SL 25 700,000,000
دستگاه سی ان سی فرز سنترافقی 4 محور 2 پالت ISO – 50 لهستان مدل MECHANICY HP5 700,000,000
دستگاه سی ان سی فرز بریچپورت 5 محور گهواره ای انگلستان مدل BRIDGEPORT 5 AX 400 1,300,000,000
دستگاه سی ان سی تراش آلمانی GILDEMEISTER 450,000,000
دستگاه سی ان سی لیزر آمادا ژاپن 2 کیلو وات مدل AMADA LC1212A2 950,000,000
دستگاه سی ان سی لیزر 90×140غیر فلزات 70,000,000
دستگاه سی ان سی لیزر ترومف آلمان مدل TRUMPF TLF-3000 TURBO 2,400,000,000

دستگاه سی ان سی

کاربرد دستگاه CNC :

دستگاه سی ان سی ابعاد مختلفی دارد از اندازه های کوچک و رومیزی برای کارگاه های کوچک تا اندازه های بزرگ و صنعتی که با توجه به کاربرد آنها متفاوت اند. این دستگاه در برش ، حکاکی ، منبت کاری ، طراحی لگو ، سوراخ کردن و … کاربرد دارد و به علت اتوماتیک بودن دقت بسیار بالایی نسبت به کار های دستی دارد که باعث صرفه ی اقتصادی این دستگاه و کاهش اتلاف وقت و مواد زائد میشود. همچنین در طیف گسترده ای از مواد اولیه از جمله چوب ، سنگ ، فلزات و شیشه کاربرد دارد.

چگونگی عملکرد دستگاه CNC :

همانگونه که امروزه اغلب با طرز کار دستگاه پرینتر سه بعدی آشنایی داریم شاید یکی از شبیه ترین دستگاه ها به این وسیله سی ان سی باشد که با استفاده از یک سیستم مرکزی عملکرد دستگاه را کنترل میکند با این تفاوت که سی ان سی میتواند برش و یا طرح دلخواه را بر ماده ی مورد نظر پیاده کند . در دستگاه سی ان سی یک یا چند سر که میتواند فرز ، لیزر و یا ترکیب هر دو باشد با حرکت خود میتوانند تراشکاری و یا حکاکی انجام دهند که با توجه به نوع دستگاه سی ان سی و نیاز ما متفاوت است.

شرایط خرید دستگاه CNC :

برای خرید یک دستگاه سی ان سی تنها توجه به مدل آن کافی نیست و باید موارد دیگری را نیز برای عملکرد بهتر و عمر بیشتر دستگاه در نظر بگیریم. مثلا باید خدمات پس از فروش شرکتی که از آن خریداری میکنیم را هم در نظر بگیریم و اینگونه نباشد که برای هر بار تعمیر و یا تعویض قطعات هزینه ی هنگفتی پرداخت کنیم، خدمات باید به گونه ای باشد که با کمترین هزینه بیشترین خدمات را اراعه کنند. همچنین دستگاه برای عملکرد بهتر باید اپراتور با تجربه و ماهری باشد چرا که اپراتور ماهر محصولات با کیفیت تری را در زمان کمتر تولید میکند در غیر اینصورت محصولات با کیفیت کمتر و زمان بیشتر تولید خواهند شد و ممکن است به دستگاه فشار بیاید که عمر مفید وسیله را کاهش میدهد پس باید به فرد مذکور اپراتوری را آموزش دهیم و اپراتور باید به انواع نرم افزار ها تسلط کامل داشته باشد.

سی ان سی (cnc) چوب

شرکت‌های زیادی در زمینه ارائه خدمات برش CNC چوب فعالیت دارند و محصولات مختلفی از آنها در بازار موجود است. این شرکت‌ها معمولاً به دو شکل فعالیت می‌کنند که برخی از آنها در کارگاههای کوچک و از یک دستگاه سی ان سی خانگی بهره می‌برند و برخی دیگر به سراغ دستگاه‌های بزرگتر رفته و در قالب صنعتی کار می‌کنند. این تفاوت در کار باعث شده است که دیدگاه مردم نسبت به دستگاههای سی ان سی این باشد که عملکرد و مکانیزم کار آنها متفاوت است. اما در این مطلب به شما نشان خواهیم داد که دستگاه CNC چوب چگونه کار می‌کند و چه تفاوتی با دستگاه‌های بزرگ دارد.

بهترین دستگاه های CNC چوب :

این دستگاه ها اکثرا برای برش ، منبت کاری و سوراخ کردن چوب کاربرد دارند :

نام دستگاه توضیحات
دستگاه سی ان سی با درب اتوماتیک روتر حکاکی مدل 1325 مجهز به تغییر دهنده اتوماتیک (ATC) مناسب برای پردازش محصولات مختلف پیچیده یا انواع پردازش است. با توجه به نیازهای مختلف مشتریان می تواند به 6 ، 8 ، 10 ، 12 ابزار مجهز شود. دو حالت تغییر ابزار برای تغییر ابزار درون خطی و تغییر ابزار دیسک وجود دارد. این دستگاه استفاده های گستره ای دارد از جمله حکاکی ، فرز ، تراشکاری ، فرز جانبی ، حفاری ، برش ، شیار و …
دستگاه سی ان سی تو در تو برای ساخت مبلمان مجهز به تغییر دهنده اتوماتیک (ATC) مناسب برای درب کابینت ، درب چوبی ، درب چوبی هنری ، درب بدون رنگ ، دستگاه تمیز کردن کفش ، کابینت دستگاه بازی و تخته ، میز فال ماهجونگ ، میز کامپیوتر.
دستگاه سی ان سی تو در تو با حفاری مجهز به تغییر دهنده اتوماتیک (ATC) مرکز ماشینکاری مجهز به کیسه حفاری 9 سوراخ ، مجهز به اسپیندل خنک کننده هوا 9.0 کیلووات و عملکرد مستقل است. معمولاً همراه با دستگاههای رمزگذاری برچسب گذاری و سکوهای تخلیه و بارگیری خودکار استفاده می شود. سرعت بالا ، دقت بالا ، کارایی و پایداری بالا برای پردازش انواع درب کابینت و درب چوبی مناسب است.
دستگاه سی ان سی تو در تو چهار کاره برای کابینت یک دستگاه تودرتو CNC اتوماتیک چند منظوره است که ضمن برآورده کردن نیازهای پردازش درب کابینت و کابینت ، فرآیندهای برش ، سوراخکاری ، شکاف و سایر فرآیندها را ادغام می کند.
دستگاه سی ان سی حفاری شش طرفه دستگاه مته شش طرفه CNC یک تجهیزات پیشرفته CNC برای حفاری و شیار زنی تولید مبلمان است. حفاری شش طرفه CNC می تواند پردازش ، شیار زنی و فرز شش طرفه را به طور همزمان انجام دهد. کارکرد آسان ، استفاده انعطاف پذیر ، بدون استفاده از دست مزیت های این دستگاه اند. سوراخ لولا را می توان در محل اتصال پردازش کرد ، و ضخامت صفحه را می توان در هر دو طرف در یک محدوده مشخص به صورت قرینه و دقیق در آورد.
دستگاه سی ان سی سوراخ کردن مبلمان لیزر مادون قرمز کنار دریل CNC این دستگاه را به دستگاهی با صرفه اقتصادی و کاربردی تبدیل میکند و این دستگاه اوتوماتیک به دلیل مجهز شدن به لیزر بسیار دقیق است و بای سوراخ کردن و رفع مشکلات سواراخ شدن و پانچ کردن بسیار کاربردی است.
دستگاه سی ان سی حکاکی چهار مرحله ای روتر دستگاه روتر CNC چوب چهار کاره ، سه تا چهار نوع سر چاقو برای حکاکی و فرز دارد . این دستگاه می تواند برنامه ی چهار ابزار مختلف را همزمان نصب کند تا بتواند به راحتی و بصورت خودکار با چهار پردازش دستیابی یابد. این ماده عمدتا برای تراشکاری صفحه های بزرگ و پردازش درها و پنجره ها به کار می رود.

 

دستگاه CNC چوب چگونه کار می‌کند

وقتی که هدف ما درک نحوه عملکرد دستگاه‌های سی ان سی باشد، لازم است که از قطعات آن آشنایی داشته باشیم و بدانیم که هر کدام از آن‌ها تا چه اندازه‌ای بر عملکرد دستگاه تأثیر دارد. در دستگاه CNC چوب، مهم‌ترین ابزار، ابزار برشی است که باعث تغییر نام گذاری آن و اختصاصی شدن دستگاه برای مواد چوبی شده است. این ابزار برشی با استفاده از  محور به جهت‌های مختلف حرکت داده می‌شود و می‌توان به های دوبعدی و سه بعدی را با استفاده از آن برش داد. حرکت محورها تحت تأثیر اسپیندل انجام می‌گیرد

اسپیندل به عنوان یک رابط بین محورها و موتور دستگاه عمل می‌کند و به نوعی سرعت حرکت آن، نوان یکی از نشانه‌های بازدهی و کارایی دستگاه شناخته می‌شود. روشن شدن موتور و تعیین مختصات حرکتی موتورها با استفاده از یک صفحه کنترل انجام می‌گیرد که کاربر می‌تواند مشخصات خود را در این صفحه وارد کند.

بخش هوشمند دستگاه نیز از دو نرم افزار تشکیل شده است. یک نرم افزار آن، نرم افزار کنترل است که در برخی از دستگاه‌ها اختصاصی و در برخی دیگر عمومی است. نرم افزار دیگر، نرم افزار طراحی که با توجه به مدل و شرکت سازنده دستگاه، ممکن است از هر کدام از نرم افزارهای فتوشاپ، کورل دراو یا تری دی مکس استفاده شده باشد. الگوی نهایی توسط نرم افزار طراحی آماده شده و به نرم افزار کنترل انتقال داده می‌شود.

دستگاه سی ان سی

سی ان سی سنگ

برای کسانی که قصد فعالیت در حوزه تولید مجسمه‌های سنگی و سنگ نوشته‌ها را دارند، دستگاه سی ان سی سنگ یک نعمت بزرگ محسوب می‌شود. این دستگاه‌ها با توجه به قابلیت‌هایی که دارند و توانایی که در برش انواع سنگهای مختلف دارند، قابلیت تولید انواع سنگهای تزیینی و ساختمانی را داشته و می‌توان بهترین استفاده را از آنها برد. ابزار برشی در انواع دستگاه cnc بسیار مهم است؛ به طوریکه هر گونه تغییر در ابزار برشی باعث تغییر کاربری دستگاه می‌شود. امروزه می‌بینیم که تغییر ابزار برشی باعث انتخاب آن دستگاه برای کار در حوزه چوب یا در حوزه فلزات می‌شود.

بهترین دستگاه های CNC سنگ :

این دستگاه ها برای برش ، تراشکاری ، حکاکی و پرداخت سنگ کاربرد دارند:

نام دستگاه توضیحات
دستگاه سی ان سی تراش و پرداخت سنگ برای کوارتز ، گرانیت و سنگ مرمر مدل STS3113 دستگاه CNC تراش و پرداخت سنگ برای کابینت ها سنگ مصنوعی ، سنگ کوارتز ، گرانیت ، سنگ مرمر ، کنده کاری ، برش ، پرداخت ، حفاری ، حکاکی طراحی شده است.
دستگاه سی ان سی رومیزی تراش سنگی مدلSTS6090 دستگاه CNC تراشکاری سنگ رومیزی عمدتا برای تراش سنگ ، سنگ مرمر ، یشم ، چوب ، اکریلیک ، فلز و غیره استفاده می شود.
دستگاه سی ان سی روتر سه محوره مدل STS1325 این روتر سه محور برای تراشیدن سنگ مرمر طبیعی ، گرانیت ، سنگ بلوط ، ماسه سنگ ، سنگ مصنوعی ، سنگ قبر ، فرسنگ شمار و غیره مناسب است.
دستگاه سی ان سی برای سنگ مرمر ، گرانیت و کوارتز مدلSTS1318 این دستگاه برای تراش و برش سنگهای مرمر ، گرانیت ، کوارتز و دیگر سنگها استفاده می شود
دستگاه سی ان سی تراش سنگ مدل STS1530 این دستگاه بهترین انتخاب در صنعت فرآوری سنگ ، صنعت دکوراسیون ، صنعت ساخت تابلو و صنایع نجاری و غیره است.
دستگاه سی ان سی برای تراش و پرداخت سنگ مدلSTS3113 این دستگاه مناسب برای برش و پرداخت سنگ مرمر طبیعی ، گرانیت ، کوارتز ، سنگ بلوط ، سنگ قبر ، سنگ قبر و غیره است.
دستگاه سی ان سی چند منظوره برای سنگ قبر ، سنگ یادبود مدل STS1325H مخصوص سنگ یادبود و سنگ قبر گرانیت طراحی شده است با سر لیزر برای حکاکی عکس های یادبود. این می تواند کل کار سنگ قبر ، سنگ یادبود و حکاکی لیزری سنگ قبر و حکاکی لیزری را انجام دهد.
دستگاه سی ان سی تراش چهار محور برای ستون سنگ و مجسمه ها مدل STS1420V دستگاه تراش سنگ سه بعدی عمودی چهار محوره که برای پردازش سه بعدی ستون سنگ ، تندیس ها و غیره استفاده می شود.
دستگاه سی ان سی تراش یشم کوچک مدل STS4040 عمدتا برای حکاکی جواهرات و دیگر یشم ها با مخزن آب استفاده می شود.
دستگاه سی ان سی با دوک دوگانه برای تراش کاری مدل STS3015-2 این دستگاه CNC با قالب بزرگ برای کنده کاری سه بعدی با دوک دوگانه عمدتا برای تراش سنگ دو بعدی و سه بعدی استفاده می شود
دستگاه سی ان سی خطی حکاکی ( مجهز به ATC ) مدل STS1325C برای تراش سنگ ، سنگ مرمر و گرانیت استفاده می شود ، این دستگاه تراش از ابزار تعویض اتوماتیک خطی استفاده می کند که دارای شش ابزار برای تراشیدن سنگ است.

 

کلیاتی در مورد سی ان سی سنگ

در مورد دستگاه سی ان سی نکات متعددی دیده می‌شود که برخی از آنها به صورت فنی و برخی نیز به صورت غیر فنی هستند. در مورد مشخصات فنی، مواردی مانند اندازه دستگاه و قابلیت‌های آن، وضعیت ابزارهای مختلف و تأثیر آنها بر کارایی دستگاه و همچنین نحوه استفاده از ابزارها مهم است. برخی از این قابلیت‌ها خود را در قالب تغییرات قیمتی دستگاه نیز نشان می‌دهند.

زمانی که تعداد محورهای دستگاه سی ان سی سنگ تغییر می‌کند، دستگاه مورد نظر آزادی حرکتی بیشتری دارد. به عنوان مثال، دستگاه سی ان سی چهار محوره در برش‌های پیچیده و سخت‌تر، کارایی بالاتری نسبت به دستگاه سی ان سی سه محور و دو محور دارد. همچنین این وضعیت در رابطه با سرعت چرخش اسپیندل نیز وجود دارد هرچه سرعت آن بالاتر باشد، کارایی و بازدهی دستگاه نیز بهتر خواهد بود.

در برخی موارد، مشخصات فنی در نظر گرفته نمی‌شوند و مواردی مانند شرایط فروش دستگاه سی ان سی سنگ همچنین خدمات ارائه شده توسط فروشنده‌ها اهمیت دارد. زمانی که یک شرکت تصمیم می‌گیرد که دستگاه‌های خود را در قالب فروش اقساطی عرضه کند، مطمئناً قیمت دستگاه‌های این شرکت نسبت به حالت معمول بالاتر خواهد بود. حال اگر مسئله گارانتی و خدمات پس از فروش را نیز در نظر بگیریم، گزینه‌های بیشتری برای تغییر قیمت دستگاه و شرایط استفاده از آن مطرح می‌شود.