شاید کمی غیر منصفانه باشد که دستگاه CNC را مانند سایر دستگاه‌های معمولی مورد قضاوت قرار دهیم، و یا اغراق آمیز باشد که آن را به عنوان یک دستگاه همه کاره معرفی کنیم. این دستگاه‌ها از لحاظ کارایی و عملکرد در صنعت بی رقیب هستند و حتی با دستگاه‌های مختلفی مانند دستگاه برش لیزری رقابت می‌کنند. اما در هر حال این دستگاه‌ها نیز از مزایا و معایب مربوط به خود برخوردارند که با رعایت برخی نکات کلیدی در استفاده از دستگاه می‌توان کارایی بیشتری از آنها دریافت کرد.

قیمت دستگاه  ، ویژگیهای ظاهری آنها، نرم افزارهای نصب شده بر روی آنها، سرعت عمل در شرایط مختلف، و آموزش کار با آنها فاکتورهای مهمی هستند که خریداران هنگام انتخاب محصول باید توجه ویژه‌ای به آنها داشته باشند. برخی از این نکات به صورت مستقیم به قابلیت های دستگاه برمی‌گردند، و برخی نیز به موارد جانبی مانند مهارت و آموزش تکنسین ارتباط دارند. به هر حال، توجه به آنها باعث بالا رفتن کیفیت کار دستگاه خواهد شد.

در این مطلب، به طور ویژه قصد داریم از خصوصیات ذاتی دستگاه سی ان سی فاصله گرفته و به موارد جانبی و تأثیرگذار بر کارایی و سرعت عمل آن اشاره کنیم. پس با ما در سیمای شهر همراه باشید!

دستگاه سی ان سی

ده نکته کلیدی در استفاده از دستگاه سی ان سی

گرفتن بیشترین کارایی در استفاده از دستگاه به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. زمانی که یک دستگاه جدید توسط کارگاه خریداری و نصب می‌شود، طبیعتاً دستگاه می‌تواند عملکرد مورد انتظار خود را انجام دهد، اما در کنار آن برخی نکات کلیدی وجود دارد که اپراتور و صاحب این کارگاه‌ها در صورت اجرای آن‌ها و توجه به این نکات می‌تواند به رونق کسب و کار خود کمک کند. ۱۰ نکته کلیدی در استفاده از دستگاه عبارتند از:

 1. تخصص خود را بشناسید و ابزار لازم را برای آن فراهم کنید: زمانی که می‌خواهید بهترین بهره برداری را از دستگاه داشته باشید باید به این نکته توجه داشته باشید که در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید و تخصص دستگاه شما در چه حوزه‌ای است. بارها عنوان شده است که این دستگاه‌ها همه کار نیستند و با توجه به ابزار برشی نصب شده بر آن روی آن‌ها می‌توان در حوزه‌های مختلفی از آنها استفاده کرد. بنابراین شناخت تخصص خود و بازار هدف کمک می‌کند که سطح تولید و میزان کار کارگاه خود را مشخص کنید و از این طریق به راحتی به یک منبع درآمد پایدار و مشخص رسید.
 2. دستگاه CNC خود را بشناسید: با وجود اینکه شناسایی تخصص خود می‌تواند کمک کند که دید بازی نسبت به بازار داشته باشید، اما شناخت بازار بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد دستگاه چندان مفید نیست و باید برای این بخش از کار نیز دنبال راه چاره باشید. دستگاه از قطعات و ابزارهای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنها به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر عملکرد نهایی دستگاه مؤثر هستند. حال اگر شما بخواهید که از این دستگاه برای تولید قطعات بزرگ یا کوچک استفاده کنید، باید نسبت به وضعیت دستگاه و عملکرد قطعات در تعیین سرعت و بازدهی آن آشنایی کافی داشته باشید و شرایط بهینه را انتخاب کنید.
 3. همکاری خود را توسعه دهید: هیچ کسی نمی‌تواند منکر این موضوع باشد که هدف اصلی و نهایی خرید دستگاه این است که به کمک آن یک کارگاه پررونق ایجاد شود و به عنوان یک منبع درآمد ثابت از آن استفاده شود. اما ورود به بازار و کسب اطلاعات از مشتریان و رقبا به تنهایی و به صورت فردی امکانپذیر نیست. بنابراین، اگر می‌خواهید حضور موفقی در بازار داشته باشید، علاوه بر دو مورد فوق و افزایش سطح مهارت فردی، باید از لحاظ بازاریابی نیز موفق عمل کنید و مشتریان را به سمت کارگاه خود بکشانید. نگران نباشید و با افراد مختلف همکاری کنید و سعی کنید از این گزینه به عنوان یک مزیت دوطرفه استفاده کنید.
 4. اهداف خود را در بازار مشخص کنید: مهم‌ترین بخش کسب درآمد به کمک دستگاه

این است که اهداف خود را در بازار مشخص کنید و آن‌ها را در دسته‌های مختلفی قرار دهید. شاید با مشخص شدن وضعیت دستگاه و سطح مهارت شما یک دیدگاه کلی نسبت به بازار داشته باشید و به عنوان مثال، یک طیف خاص را به عنوان بازار هدف خود انتخاب کنید. اما حضور در بازار به نکات ریز و جزئیات مهم دیگری نیز وابسته است که یکی از مهم‌ترین آنها شناخت سلیقه افراد مختلف است. اگر زمانی از یک دستگاه چوب استفاده می‌کنید، بازار هدف نیز با توجه به چوب مشخص است، اما تبدیل آن به جزئیات کوچکتر باعث می‌شود که استراتژی نهایی شما مشخص شود.

 1. عجله نکنید و به دنبال فرصت بگردید: اگر در بازار افرادی را می‌بینید که به موفقیت رسیدن کارگاه آنها تنها به کمک یک دستگاه می‌چرخد، نباید انتظار داشته باشید که در یک برنامه کوتاه مدت و یک شبه بتوانید با آنها رقابت کنید. جذب مشتری و گرفتن بازار به فاکتورهای مختلفی از جمله کیفیت کار و پاسخ دادن سفارش مشتری بستگی دارد. بنابراین سعی کنید به هنگام استفاده از این دستگاه‌ها مهارت کار خود را بالا ببرید و با صبر به دنبال فرصت بگردید تا به مرور زمان وارد بازار و جذب مشتری‌های جدید شوید.
 2. به فناوری‌های جدید آشنا باشید: در توصیف قسمتهای مختلف دستگاه

به قطعات مختلفی اشاره کردیم؛ اما مهم‌ترین آن‌ها که در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی سرعت بالایی دارند، نرم افزارهای طراحی و نرم افزارکنترل دستگاه هستند. با این وجود، به هر اندازه که با تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید آشنایی داشته باشید و نحوه استفاده از آنها را بلد باشید، به عنوان یک اپراتور بهتر شناخته خواهید شد. شرکت‌های سازنده این دستگاه‌ها سعی می‌کنند که در فواصل زمانی مختلف نسبت به بروز رسانی نرم افزارها عمل کند و شما نیز باید همزمان با آنها روند پیشرفت خود را دنبال کنید.

دستگاه CNC

 1. در فرایندهای چند مرحله‌ای انعطاف پذیر باشید: یکی از مهمترین چالش‌هایی که هنگام استفاده از دستگاه ممکن است در مسیر شما ظاهر شود و با آن دست و پنجه نرم کنید این است که پروژه‌هایی با وضعیت‌های مختلف و حتی و با روند کار چند مرحله‌ای برای شما و کارگاهتان پیش بیاید. این افراد ترجیح می‌دهند که با توجه به هزینه بالایی که می‌پردازند، یک کار با کیفیت تحویل بگیرند که نیازی به تغییر مجدد آن نداشته باشد. بنابراین، برای این دسته از مشتریان خود باید انعطاف پذیری بالایی به خرج دهید و همزمان با توصیه آنها حرکت کنید. این انعطاف پذیری کمک می‌کند که سفارش‌های بیشتری از این قبیل دریافت کنید.
 2. عملیات‌های خود را با هم ادغام کنید: مهارت کار با دستگاه CNC یک مبحث است و خلاقیت در استفاده از آن برای شرایط مختلف، یک مبحث کاملاً جداگانه و یک امتیاز محسوب می‌شود. ممکن است افراد بسیاری با نحوه کار با این دستگاه‌ها آشنایی داشته باشند و بتوانند کارهای یک کارگاه را به صورت تکراری و روزانه انجام دهد. اما، کسانی که در کارگاه خود خلاقیت بیشتری دارند و محصولاتی با ویژگی متفاوت تولید می‌کند، طبیعی است که نسبت به سلیقه مشتریان خود انعطاف‌پذیری بیشتری خواهند داشت و می‌تواند بازار بهتری نصیب خود کنند. بنابراین توصیه ما این است که هنگام استفاده از دستگاه‌های سی ان سی تلاش کنید که عملیات‌های مختلف آنها را با هم ترکیب کنید و به یک شیوه جدید و مدرن برسید؛ البته به دستگاه نیز صدمه نزنید!!
 3. رشد خود را با توجه به ظرفیت دستگاه در نظر بگیرید: مطمئنا بعد از یک مدت زمان مشخص در استفاده از دستگاه انتظار می رود که به سراغ گام‌های بعدی و گرفتن سفارش‌های بیشتر بروید؛ اما باید توجه داشته باشید که عملکرد شما به دستگاه وابسته است و اگر دستگاه توانایی پاسخ به این سفارش‌ها را نداشته باشد، ممکن است بسیاری از مشتریان ثابت خود را از دست بدهید. با این وجود، اگر احساس می‌کنید که به اندازه کافی در کار خود مهارت دارید و مشتریان شما نیز ثابت هستند، بهتر است به سراغ یک دستگاه با ظرفیت بالاتر و اندازه بزرگتر بروید و سعی کنید که به کلیه سفارش‌های رسیده به کارگاه به بهترین شکل و رأس زمان مقرر پاسخ دهید.
 4. گام به گام حرکت کنید: احتمالاً جمله پریدن از یک شاخه به شاخه دیگر را بارها شنیده‌اید و در زندگی خود نیز آنها را احساس کرده‌اید. اگر می‌خواهید در کار با دستگاه موفق عمل کنید، سفارش‌های کارگاه را به شکل مناسب و مطابق با نظر مشتریان خود پاسخ دهید، باید طوری برنامه‌ریزی داشته باشید که در مسیر خود به صورت گام به گام حرکت کنید و در هر مسیر به مهارت خود بیافزایید. اینوضعیت کمک می‌کند که برای شرایط مختلف انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید و توانایی بالاتری برای حضور در بازار از خود نشان دهید.

قیمت دستگاه سی ان سی می‌تواند چه مواردی را نشان دهد

انواع دستگاه‌های CNC و کاربردهای آنهایکی از مواردی که خرید دستگاه های سی ان سی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و حتی می‌توان آن را در مورد انواع مختلف آن‌ها به کار گرفت، قیمت دستگاه است که بسیار وسیع بوده و با توجه به اندازه و قابلیتهای دستگاه متفاوت است. با یک جستجوی اینترنتی ساده می‌توان مدل‌های مختلفی از این دستگاه ها پیدا کرد که با وجود شباهت در عملکرد، از لحاظ قیمت کاملاً متفاوت هستند. به طور کلی از قیمت دستگاه می توان به اطلاعات زیر دست یافت:

 • قیمت دستگاه بالاتر یعنی قابلیت بیشتر: یکی از مهمترین معیارهایی که در تعیین قیمت دستگاه تأثیرگذار است، قابلیت‌ها و اندازه دستگاه است که نشان‌دهنده وضعیت دستگاه برای کار در شرایط مختلف است. در مورد این دستگاه‌ها عنوان شد که می‌توانند بر روی مواد مختلف کار کنند و تنها لازم است که ابزار برشی آنها را تغییر داد؛ اما نکته‌ای که می‌تواند عملکرد دستگاه را به طور مستقیم تحت تأثیر قرار دهد، ابزار برشی نیست. در حقیقت بخش هایی مانند محورها، اسپیندل و نرم افزار کنترل مشخص می‌کنند که دستگاه برای چه نوع برش‌هایی و برای کار در چه سطحی مناسب است.
 • اهمیت محبوبیت برند: اگر در بازار خرید و فروش دستگاه چرخی زده باشید یا از طریق اینترنت در مورد قیمت این دستگاه‌ها تحقیق کرده باشید، به احتمال زیاد با این روند مواجه می‌شوید که دستگاه‌های مربوط به برندهای معروف و محبوب در سطح بازار، از قیمت بالاتری برخوردارند. با توجه به سابقه‌ای که این برندها در بازار دارند و تمایلی که خریداران نسبت به محصولات آنها نشان می‌دهند، طبیعی است که تقاضا در بازار برای محصولات آنها بیشتر باشد و همین موضوع باعث بالاتر رفتن قیمت محصولات آن‌ها می‌شود.
 • دستگاه سی ان سی دست دوم با گارانتی داخلی: کسانی که با آدرس اینترنتی یا به قیمت اصلی دستگاه های سی ان سی جدید دسترسی دارند، با مقایسه دستگاه‌های موجود در بازار با دستگاه‌های نو می‌توان فهمید که بسیاری از دستگاه‌های عرضه شده در بازار به صورت کارکرده و استوک هستند و شرکت‌های داخلی تنها پس از انجام کارهای نگهداری و تمیز کاری، گارانتی و خدمات پس از فروش آنها را برعهده گرفته و به فروش می‌رسانند. البته دلایل سیاسی و اقتصادی دیگری برای استفاده از دستگاه
 • دست دوم و استوک نیز وجود دارد که امکان دسترسی برخی از شرکت‌ها به دستگاههای جدید را محدود کرده است.
 • دستگاه‌های بدون گارانتی ارزانتر هستند: واردات دستگاه ، چه به صورت نو و چه به صورت کارکرده، نیاز به هزینه زیادی دارد و خریداران نیز قیمت بالایی برای آن می‌پردازند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند که محصولات آنها از گارانتی و خدمات پس از فروش برخوردار باشد. با این وجود، برخی از شرکت‌ها دستگاه‌های خود را با قیمت پایین‌تر به فروش می رسانند و درعوض گزینه‌های گارانتی و خدمات پس از فروش با از قرارداد خرید دستگاه حذف کنند. جذاب بودن دستگاه ارزان قیمت شاید برخی از افراد را نسبت به خرید این دستگاه ها وسوسه کند، اما نباید از تأثیر گارانتی و خدمات پس از فروش در کاهش هزینه‌های ثانویه دستگاه چشم پوشی کرد.

کاربرد دستگاه CNC

انواع دستگاه‌های CNC با توجه به قسمت برش

کاربرد دستگاه ممکن است با توجه به اهداف کارگاه و محصولاتی که تولید می‌کنند، متفاوت باشد. با این وجود، این دستگاه‌ها معمولاً در سه حوزه اصلی به کار گرفته می‌شود و در هر کدام از این حوزه‌ها بر روی مواد مختلف کار می‌کند. حوزه اصلی عملکردی این دستگاه‌ها عبارتند از:

 • حکاکی بر روی مواد مختلف: کاربرد دستگاه برای حکاکی بر روی مواد مختلف از این جهت اهمیت دارد که فرایند حکاکی و نشانه گذاری به دقت و ظرافت بالایی نیاز دارد که تنها با دستگاه‌های حساسی مانند دستگاه‌های که تحت کنترل کامپیوتر و برنامه‌های کامپیوتری قرار دارند انجام می‌شود. حکاکی ممکن است بر روی مواد مختلفی از جمله فلزات، سنگ و سرامیک، چوب، شیشه، و حتی پلاستیک انجام شود اما معمولاً حکاکی بر روی فلزات و چوب طرفداران بیشتری دارد. کاربرد دستگاه در حوزه حکاکی ممکن است بسیار وسیع باشد و برای صنایع مختلفی مانند تولید قطعات، تجهیزات پزشکی و تولید لوازم تزیینی به کار گرفته شود. در این روش، دستگاه تنها بخشی از سطح نمونه کار را برش داده و عمق حکاکی توسط نرم افزار و نیاز  اپراتور تعیین می‌شود.
 • برش مواد مختلف: برش یکی دیگر از موارد کاربرد دستگاه است که بر روی مواد مختلفی انجام می‌شود. در فرآیند برش معمولاً از دستگاه‌های قوی‌تر با توانایی جداسازی بخشی از نمونه استفاده می‌شود. نمونه بارز این دستگاه‌ها دستگاه فرز است که در حوزه‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود و توضیحات بیشتر آن در بخش زیر آورده شده است. این شیوه برشی در تولید قطعات بسیار مهم است و کارخانجات ترجیح می‌دهند که از این دستگاه‌ها استفاده کنند؛ زیرا قطعه تولید شده با این روش نیازی به سایر روشهای صافکاری یا تنظیم کردن ندارد.
 • حفاری و سوراخکاری مواد مختلف: حفاری و سوراخکاری آخرین مورد از کاربرد دستگاه است که با توجه به دریل و مته استفاده شده بر روی دستگاه، ممکن است اندازه آن متفاوت باشد و حتی برای مواد مختلف به کار گرفته شود. این ویژگی، در مورد دستگاه‌های بسیار حساس و دقیق مانند صنعت هوافضا و صنعت تولید قطعات الکترونیکی اهمیت بالایی دارد.

دستگاه CNC فرز

اگر بخواهیم یکی از بهترین و مناسب‌ترین دستگاه‌های سی ان سی را انتخاب کنیم، طبیعتاً باید به دستگاه فرز اشاره کرد که برای کار بر روی مواد مختلف قابلیت استفاده دارد. یکی از ویژگی‌های این دستگاه که معمولاً در سایر دستگاهها وجود ندارند این است که بر روی موادی از جمله سنگ، چوب، فلزات و حتی شیشه و پلاستیک به کار گرفته می‌شود و اپراتور تنها باید ابزار برشی آن را تغییر دهد. می‌توان دستگاه فرز به عنوان یک دستگاه همه کاره شناخت که برای کارگاه‌های با حجم سفارش بالا مناسب است. با توجه به اینکه امکان استفاده از این دستگاه‌ها به صورت ۲۴ ساعته و مداوم وجود دارد، می‌توان آنها را به عنوان بخشی از خط تولید به کار گرفت و محصولاتی با ویژگی‌های منحصر به فرد تولید کرد.

دستگاه CNC فلزات

فلزات را می‌توان به دو صورت خالص و آلیاژی در نظر گرفت و به همین دلیل انتخاب دستگاه فلزات برای صاحب کارگاه و اپراتور دستگاه بسیار مهم است. از لحاظ مهندسی مواد، خصوصیات آلیاژها نسبت به فلزات خالص بسیار متفاوت است و حتی ممکن است ابزار برشی این دستگاه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. در حال حاضر، فرایندهایی که بر روی فلزات انجام می‌گیرند، شامل حکاکی، برش و سوراخکاری است که هر کدام از آنها به یک ابزار برشی خاص نیاز دارد. معمولاً برای حکاکی و سوراخ کاری از دریل‌های مخصوص استفاده می‌شود که برای این کار تدارک دیده شده‌اند.

اما قضیه برش در دستگاه فلزات متفاوت است و ممکن است ابزارهای متفاوتی برای آن‌ها انتخاب شود. رایج‌ترین دستگاهی که در این بخش به کار گرفته می‌شود، دستگاه فرز است که طرفداران بسیاری دارد. این دستگاه از عملکرد بسیار بالایی برخوردار است و معمولاً برای برش فلزات مختلف کارایی دارد.

دستگاه CNC چوب

دستگاه چوب به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های هوشمند صنعت شناخته می‌شود که در حوزه‌های مختلفی به کار می‌رود. این دستگاه‌ها با توجه به ابزاری که بر روی آنها نصب می‌شود می‌توانند کارهای حکاکی، سوراخکاری و برش را انجام دهد و از آنها در تولید وسایل مختلف استفاده شود. از این دستگاه‌ها برای ساخت محصولات مختلفی استفاده می‌شود که در نمونه‌های صنعتی بیشتر برای تولید سرویس مبلمان منزل و در نمونه‌های کوچک برای تولید وسایل و لوازم تزیینی به کار گرفته می‌شود.

دو نکته در مورد دستگاه برش چوب برای خریداران و صاحب این کارگاهها اهمیت دارد. مورد اول، مربوط به کسب درآمد از طریق این دستگاه‌هاست که ممکن است به صورت کارگاه‌های خانگی یا کارگاه‌های صنعتی انجام شود. معمولاً کسانی که دستگاه‌های کوچکتر را انتخاب می‌کنند، به سراغ تولید لوازم تزیینی چوبی مانند عروسک چوبی، صندوقچه‌های چوبی، ساعت‌های فانتزی، عاشقانه‌های چوبی و هر ایده جذاب فانتزی می‌روند. اما زمانی که انتخاب آنها یک دستگاه برش چوب با ابعاد صنعتی باشد، به احتمال زیاد به سراغ مواردی مانند تولید سرویس مبلمان منزل، تولید میزهای چوبی، تولید کتابخانه‌های چوبی و سایر لوازم بزرگ منزل می‌روند.

اما مورد مهم دیگر، سرعت عمل و اندازه است که در مدلهای مختلف متفاوت است و خریدار باید آنها را با توجه به نیاز خود انتخاب کند. طبیعتاً هر چه سطح تولیدی کارگاه بالاتر باشد، لازم است که دستگاه سرعت عمل بیشتری داشته باشند و برای شرایط مختلف توانایی لازم را داشته باشد. برخورداری از یک اسپیندل مناسب برای تنظیم سرعت و تعداد محورهای کافی برای حرکت ابزار برشی، یک فاکتور مهم در دستگاه های سی ان سی محسوب می‌شود.

انواع دستگاه‌های CNC با توجه به قسمت برش۱

اهمیت آموزش کار با دستگاه CNC

در حال حاضر، تعداد شرکت‌هایی که اقدام به فروش دستگاه و قطعات مربوط به آن‌ها می‌کنند، در سطح ایران بسیار محدود است و تنها چند شرکت از آنها به صورت پیشرفته و مدرن فعالیت خود را انجام می‌دهد. اما نکته‌ای که می‌توان در بین آنها به عنوان یک وجه اشتراک در نظر گرفت، این است که اکثر آنها برروی آموزش کار با دستگاه و نحوه استفاده از آن در شرایط مختلف تاکید می‌کنند و برخی از آنها برنامه آموزشی مشخصی برای این کار در نظر گرفته‌اند. اما چرا؟

 • آموزش کار با دستگاه CNC به افزایش طول عمر دستگاه کمک می‌کند: اولین مزیت و مهم‌ترین آن‌ها که آموزش می‌تواند به یک کارگاه یا صاحب دستگاه برساند این است که، اپراتور یا شخصی که با دستگاه کار می‌کند مهارت لازم برای کار با قسمت‌های مختلف آن را دارد و به همین دلیل می‌دانند که در چه شرایطی با چه حالتی از دستگاه کار کند. دستگاه‌های را نمی‌توان به عنوان یک دستگاه تخصصی درنظر گرفت و معمولاً با توجه به ابزاری که بر روی آنها نصب شده است، امکان استفاده از آنها برای مواد مختلف فراهم است. با این وجود، اپراتور یا تکنسین دستگاه ، با نحوه بکارگیری دستگاه آشنایی دارد و به افزایش طول عمر آن کمک می‌کند.
 • آموزش کار با دستگاه به رونق کسب و کار کمک می‌کند: اگر به ضرب المثل قدیمی «هرکه بامش بیش، برفش بیشتر» مراجعه کنیم، می‌بینیم که آموزش می‌تواند تأثیر بسیار مهمی بر روند کار با دستگاه و همچنین کیفیت نهایی کار داشته باشد. اپراتور آموزش دیده می‌داند که با نرم افزارهای طراحی و با نرم افزارهای کنترلی چه جوری کار کند و به چه شکلی بهترین کیفیت را از آنها دریافت کند. طبیعتاً انجام سفارش مشتری با بهترین کیفیت در نهایت به رونق کسب و کار و افزایش تعداد مشتریان منجر خواهد شد.
 • آموزش کار با دستگاه CNC روند تعمیر و نگهداری دستگاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد: یکی از مواردی که در جریان و آموزش به اپراتورها و تکنیسین آموزش داده می‌شود، نحوه تعمیر و نگهداری و همچنین برخورد با دستگاه در شرایط مختلف است. تمامی شرکت‌های سازنده این دستگاه‌ها معتقدند که اجرای منظم برنامه‌های تعمیر و نگهداری باعث می‌شود که دستگاه طول عمر بیشتری داشته باشد و کیفیت نهایی آن حفظ شود. با این وجود، یک تکنسین آموزش دیده به خوبی با برنامه‌های تعمیر و نگهداری دستگاه آشنایی دارد و در مواقع لزوم آنها را اجرایی می‌کند.
 • آموزش کار با دستگاه نیاز به داشتن اپراتور ماهر را از بین می‌برد: اگر تاکنون تجربه خرید دستگاه‌های سی ان سی را نداشته‌اید، لازم است بدانید که بیشتر شرکت‌های فروشنده این ماشین‌ها سعی می‌کنند که جلسات آموزشی و حتی سی دی‌های آموزشی برای خریداران در نظر بگیرند تا توانایی کار با دستگاه را داشته باشد. این گزینه در مورد کسانی که به دنبال راه اندازی یک کارگاه جدید هستند بسیار مناسب است و می‌تواند هزینه اولیه آنها را کاهش دهند. زمانی که خریدار دستگاه نسبت به کار با آن آموزش دیده باشد و توجیه شده باشد، در ابتدای کار نیازی به استخدام اپراتور یا تکنسین نخواهد داشت و می‌تواند این هزینه را در بخشهای دیگر انجام دهد.

در مورد دستگاه‌های می توان به موارد مختلفی مانند خرید آنها، قیمت، آموزش کار با دستگاه، برخی نکات و ویژگی‌های حساس و مواردی از این دست اشاره کرد که هر کدام از آنها به شکل خاصی بر کیفیت نهایی کار دستگاه مؤثر هستند. ما نیز در سیمای شهر تلاش می‌کنیم که موارد فوق را به بهترین شکل ممکن در اختیار خریداران این دستگاه‌ها قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید دستگاه با ما در تماس باشید.

انواع دستگاه‌های CNC و کاربردهای آنها

اگر به بخش‌های مختلف صنعتی نگاهی بندازیم متوجه خواهیم شد که تکنولوژی کنترل عددی کامپیوتری یا CNC به وفور استفاده شده است و بسیاری از صنایع، دقت، صحت و سرعت عمل خود را مدیون این دستگاه‌ها هستند. دستگاه‌های CNC می‌توانند نقش‌های مختلفی ایفا کنند و در صنایع تولیدی، مونتاژ، برش و مواردی ازاین‌دست کاربرد دارند. لذا با توجه به اهمیت موضوع برش و تراش و همچنین حکاکی در صنعت، در این مطلب به این دو حوزه پرداخته می‌شود و کاربرد دستگاه‌های سی ان سی در این دو حوزه را بررسی می‌کنیم.

دستگاه‌های برش CNC وظیفه جدا کردن دو قسمت نمونه از یکدیگر را بر عهده دارند. در این صورت دستگاه، قسمتی از نمونه را به صور کامل جدا می‌کند و نمونه برش داده شده نهایی را تولید می‌کند. دستگاه برش سی ان سی در تولید قطعات و یا تقسیم کردن یک قطعه به چند قطعه کوچک‌تر کاربرد دارند.

اما دستگاه‌های تراش یا حکاکی CNC فقط بخشی از نمونه را تراش می‌دهند و درواقع قسمت کوچکی از نمونه را جدا می‌کند. به‌عنوان‌مثال، اگر قصد کنده‌کاری سطح چوب یا سنگ را داشته باشید می‌توانید از دستگاه‌های تراش سی ان سی استفاده کنید. قدرت این دستگاه به‌صورتی است که همه نمونه را برش نمی‌دهد و انعطاف مناسبی برای حالت‌های مختلف دارد.

انواع دستگاه‌های CNC با توجه به قسمت برش

دستگاه‌های CNC انواع متنوعی دارند که می‌توان به دستگاه برش پلاسما، دستگاه هوابرش، دستگاه واترجت، دستگاه سی ان سی لیزری و دستگاه سی ان سی فرزی اشاره کرد. دستگاه‌های CNC لیزری و فرزی نسبت به بقیه عمومیت و محبوبیت بیشتری دارند و بیشتر در صنعت استفاده می‌شوند. این دو دستگاه قیمت ارزان‌تری دارند، کار با آن‌ها آسان‌تر است و نیازی به مهارت بالا ندارند.

دستگاه CNC لیزری از قدرت اشعه لیزر برای برش، تراش و حتی منبت‌کاری و حکاکی سطح استفاده می‌شود. دستگاه CNC لیزری قابلیت تنظیم قدرت دارد و می‌توان از آن برای موادی مانند سنگ، چوب، چرم، کاغذ و فلز استفاده کرد. این دستگاه بسیار حساس است و با سطح تماس ندارد، بنابراین در ساخت تجهیزات حساس استفاده می‌شود.

دستگاه سی ان سی فرزی از یک تیغه برنده برای جدا کردن قسمت‌های نمونه استفاده می‌کند. این دستگاه نسبت به دستگاه برش لیزری دقت کمتری دارد، ولی در عوض در حکاکی و منبت‌کاری بیشتر استفاده می‌شود. قیمت این دستگاه نسبت به بقیه ارزان‌تر بوده و برای موادی مانند چوب، سنگ، فلز و غیره به کار برده می‌شود.

انواع دستگاه‌های CNC با توجه به مواد

 1. دستگاه سی ان سی برش چوب: این دستگاه برای برش چوب و ام دی اف به کار برده می‌شود. دستگاه CNC برش چوب و ام دی اف برای ساخت تجهیزاتی مانند میز کامپیوتر، صندلی چوبی، قاب‌های تزئینی، آویزهای چوبی، منبت‌کاری چوب مبل، طراحی‌های جذاب در دکوراسیون اتاق کودک و حتی مجسمه‌های چوبی استفاده می‌شود.

دستگاه‌های سی ان سی برش چوب بیشتر به‌صورت فرز هستند و کمتر از لیزر استفاده می‌شود. با توجه به اینکه در برش لیزر از نور پر انرژی استفاده می‌شود، احتمال سوختگی چوب بالا می‌رود. از طرفی دقت چندان بالایی نیاز ندارد. اما در سازه‌های چوبی با جزئیات زیاد می‌توان از دستگاه‌های CNC برش لیزری بهره برد.

 1. دستگاه سی ان سی برش سنگ: این دستگاه در کنده‌کاری و برش سنگ استفاده می‌شود و می‌توان به کمک آن مجسمه‌های سنگی، سنگ‌نوشته‌ها، سنگ‌قبر، سنگ یادبود و مواردی از این قبیل تهیه کرد. در دستگاه‌های برش سنگ می‌توان از اشعه لیزر استفاده کرد، اما در بیشتر موارد از فرز معمولی استفاده می‌شود که هم در برش و هم در تراش سنگ استفاده می‌شود. تفاوت قیمتی دستگاه برش سنگ با دستگاه سی ان سی برش چوب به قسمت برنده آنها برمی‌گردد، که جنس تیغه سی ان سی برش سنگ محکم‌تر و گران‌تر است.
 2. دستگاه سی ان سی برش چرم: یکی از موادی که محصولات زیادی از آن استفاده می‌شود و کاربرد روزمره زیادی دارد، ماده چرم است. چرم در ساخت وسایلی مانند کفش، کیف، کمربند، کت، روی مبل و صندلی به کار می‌رود. به همین دلیل برش زیبای آن به طراحی زیبا نیز منجر خواهد شد.

با توجه به حجم بالای کار چرمی و وقت‌گیر بودن برش عادی، امروزه در بسیاری از کارگاه‌ها از دستگاه CNC برای برش چرم استفاده می‌شود. ماده چرم باوجود استحکام و انعطاف‌پذیری بالا، به‌راحتی برش داده می‌شود، بنابراین، می‌توان از دستگاه‌های CNC فرزی و لیزری برای برش آن استفاده کرد.

 1. دستگاه سی ان سی برش فلز: امروزه بسیاری از تجهیزات با استفاده از برش فلز ساخته می‌شوند و نیازی به روش‌های قدیمی تولید قطعات نیست. درواقع یک قطعه فلزی بزرگ به دستگاه CNC داده می‌شود و دستگاه با حرکت بر روی محورهای مختلف، الگوی مورد نظر را پیاده می‌کند.

برخی از شرکت‌های خودروسازی و تولیدکننده‌های فضاپیماها از این شیوه برای ساخت تجهیزات خود استفاده می‌کنند. دستگاه سی ان سی با دقت بسیار بالا و با رعایت تمام جزئیات می‌تواند این قطعات را برش دهد و کمترین تلفات در تولید آن ایجاد شود.

 1. دستگاه سی ان سی برش پارچه: برای برش پارچه در سطوح مختلف مثل رومبلی، روکش خودروهای لوکس، پارچه تجهیزات خانگی و مواردی از این قبیل به کار می‌رود. این دستگاه نسبت به سایر دستگاه‌های سی ان سی ساده‌تر بوده و قیمت پایین‌تری دارد.
 2. دستگاه سی ان سی حکاکی و منبت‌کاری: این دستگاه برای کنده‌کاری و منبت‌کاری سطح چوب، سنگ، شیشه، و ورق فلزی استفاده می‌شود و می‌تواند طرح‌های دلخواه را ایجاد کند. دستگاه سی ان سی حکاکی و منبت‌کاری در برش قطعات استفاده نمی‌شود، زیرا طراحی آن به صورتی است که فقط بخش مشخصی از نمونه را حذف می‌کند و از این طریق الگوهای دوبعدی و سه بعدی زیبا ایجاد می‌کند.
 3. دستگاه سی ان سی برش لیزری: دستگاه‌های CNC برش لیزری یکی از حساس‌ترین، دقیق‌ترین، بهترین و گران‌ترین دستگاه‌های CNC است که برای برش مواد مختلف استفاده می‌شوند. این دستگاه توانایی کار بر روی چرم، کاغذ، پارچه، سنگ، فلز، جواهرات، پلاستیک و قطعات الکترونیکی را دارد و به همین دلیل بیشتر از سایر دستگاه‌های سی ان سی استفاده می‌شود.

دستگاه سی ان سی برش لیزری به کمک کامپیوتر کنترل می‌شود و با سطح تماس پیدا نمی‌کند، به همین دلیل استفاده از آن در قطعات کامپیوتری، گوشی‌های هوشمند و صنعت هوافضا رواج دارد. این دستگاه با سطح تماس پیدا نمی‌کند، طول عمر بالایی دارد، تلفات مالی یا جانی ندارد، کار با آن ساده است و نیازی به مهارت بالا ندارد.

 

چه تفاوت‌هایی بین دستگاه سی ان سی و پرینترهای ۳ بعدی وجود دارد

در فرایند طراحی محصول، پس از تکمیل نقشه‌های طراحی، آنچه ما می‌خواهیم بدانیم این است که طراحی چگونه به نظر می‌رسد، آیا ظواهر و ایده‌های طراحی هماهنگ هستند، طراحی ساختاری منطقی است یا خیر؛ این سؤالات و چندین سؤال دیگر اساس کار استفاده از پرینترهای ۳ بعدی و دستگاه‌های برش CNC هستند که می‌توانند عملکرد آنها را تحت تأثیر قرار دهند.

به‌طورکلی، نمونه‌های اولیه یا نمونه‌های پایلوت، نمونه‌های کاربردی هستند که بر اساس نقشه‌ها و طرح اولیه ساخته شده‌اند و انتظار می‌رود که خصوصیات ظاهری و منطقی بودن طراحی را نشان دهند. دستگاه‌های تراشکاری CNC و پرینترهای ۳ بعدی (۳D) دو روش اصلی برای نمونه‌سازی سریع هستند.

دستگاه‌های CNC و پرینترهای ۳D

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ظهور تجهیزات جدید، روند ساخت قطعات به سمت شیوه‌های سریع و دقیق حرکت می‌کند و کارخانجات تولید قطعات از بهترین شیوه‌ها برای ساخت قطعات خود بهره می‌برند. برخی از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند که شکل‌دهی مواد خام و قالب ریزی استفاده کنند و برخی دیگر از قطعات فلزی یا پلاستیکی استفاده می‌کنند و در نهایت آنها را برش می‌دهند.

دستگاه‌های CNC شامل تکنیک‌های مختلف می‌شوند که می‌توان به برش لیزری، ماشین‌های برش اکسیژن، دستگاه‌های برش پلاسما و تکنولوژی برش جت آب اشاره کرد و همگی برای تغییر در ساختار اولیه ماده استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها به یک کامپیوتر متصل بوده و طرح اصلی برای آنها تعریف می‌شود و در نهایت الگوی مورد نظر بر روی قطعه پیاده‌سازی می‌شود.

اما پرینترهای ۳ بعدی دسته دیگری از تجهیزات تولید قطعات هستند که مواد به صورت خام به آن تزریق می‌شوند. در این شیوه، طرح قطعه به سیستم داده می‌شود و پرینتر نیز مطابق با طرح تعریف شده، قطعه را تولید می‌کند. در این مطلب قصد داریم به خصوصیات پرینترهای ۳ بعدی و دستگاه‌های CNC بپردازیم و تشابه و تفاوت آنها را مورد بررسی قرار دهیم. پس با سیمای شهر باشید تا این دستگاه‌ها را بیشتر بشناسیم.

شرکت سیمای شهر با سابقه طولانی در فروش دستگاه­های CNC و برش لیزری می­تواند مشاور خوبی برای شما در شناسایی تفاوت­های موجود بین دستگاه­های مختلف باشد و مزایا و معایب هر کدام از آنها را برای شما شرح دهد.

ویژگی‌های پرینترهای ۳D و دستگاه‌های CNC

دستگاه‌های CNC در مطالب قبلی به تفصیل توضیح داده شده‌اند و اساس کار آنها به شکل‌های مختلف تشریح شده است. دستگاه‌های برشکاری و تراشکاری CNC از یک سیستم کامپیوتری بهره می‌برند که جزئیات برش را به‌طور دقیق محاسبه می‌کنند و در نهایت با دستور به سخت افزارهای مختلف عمل برش را انجام می‌دهند.

در دستگاه CNC طرح اولیه در فرمت CAD به کامپیوتر داده می‌شود و سخت افزار وارد کار می‌شود. به‌عنوان‌مثال می‌توان به دستگاه برش لیزر اشاره کرد. در این دستگاه، ابتدا طرح نمونه برای دستگاه تعریف شده و با توجه به آن دستگاه لیزر به حرکت درمی‌آید و هم‌زمان قطعه مورد نظر را برش می‌دهد.

 

اما پرینترهای ۳D آزادی عمل بیشتری دارند و از درجه آزادی بیشتری برخوردارند. این پرینترها نسبت به دستگاه‌های برشکاری CNC هزینه بیشتری دارند، اما در برخی موارد که دستگاه‌های برش کاربرد ندارند می‌توان از پرینترهای ۳D بهره برد. همچنین این پرینتر به هنگام پیاده‌سازی به پشتیبانی نیاز دارند و بدون طراحی اولیه کامل امکان استفاده ندارند.

 

استفاده از دستگاه‌های CNC به مدت زمان خیلی پیش برمی‌گردد. این دستگاه‌ها در طول زمان به‌خوبی پیشرفت کرده‌اند و در صنعت برشکاری و تراشکاری به‌خوبی جا افتاده‌اند. دستگاه‌های CNC در حال حاضر از استاندارد ایمنی خوبی برخوردارند و کنترل آنها نیز به‌سادگی انجام می‌شود.

تفاوت اولیه دستگاه‌های CNC (مانند برش لیزری) و چاپ ۳ بعدی در این است که پرینت ۳ بعدی به شما امکان تولید نمونه اولیه سبک و قدرتمند را می‌دهد، درحالی‌که ماشین‌کاری CNC دارای مزایای بیشتری در ساخت نمونه‌های بزرگ است و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون‌به‌صرفه می‌باشد.

تفاوت عمده پرینترهای ۳D و دستگاه‌های CNC

علاوه بر تفاوت فوق بین چاپ سه‌بعدی و ماشین‌کاری CNC، تفاوت دیگری نیز وجود دارد که این تفاوت به نحوه ساخت قطعه در این دو تکنیک برمی‌گردد. در پرینت ۳D تولید قطعه یا نمونه به صورت افزودن لحظه‌ای انجام می‌شود و دستگاه هم‌زمان با خواندن طرح اولیه، ماده تولید کننده را به شکل قالب تخلیه می‌کند. برای درک بیشتر این موضوع می‌توان به خمیردندان فشرده اشاره کرد که ماده داخل آن به آرامی خالی می‌شود و می‌توان به کمک آن طرح‌های دلخواه را ایجاد کرد.

اما ماشین‌کاری به شیوه CNC یک روش کم هزینه است که از روش برش و حذف کردن استفاده می‌کند. در واقع در قسمت ورودی یک تکه خام از ماده اولیه وارد می‌شود و به‌مرورزمان عملیات برش و تراش بر روی آن انجام می‌شود و هم‌زمان فرایند اندازه‌گیری انجام می‌شود. این عمل تا زمانی ادامه می‌یابد که قطعه تولید شده اندازه مورد نظر را داشته باشد و از لحاظ کیفی نیز مشکلی نداشته باشد.

کدام یک بهتر است؟ برشکاری CNC یا پرینت ۳D؟

بهتر است صادقانه به این موضوع نگاه شود و باید گفت که بهتر بودن این شیوه به عواملی از قبیل به مواد، پیچیدگی بخش‌های آن و عوامل اقتصادی بستگی دارد. دستگاه‌های چاپ سه‌بعدی و ماشین‌آلات FDM بخش‌های مختلف را از پایین به بالا تولید می‌کنند و اشکال پیچیده و اجزای داخلی را به شکلی راحت تولید می‌کنند که دستگاه‌های CNC توانایی کار با این کیفیت را ندارند.

اما دستگاه‌های CNC با توجه به تجهیزات موجود محدود هستند و امکان استفاده در برخی موارد خاص را ندارند. همچنین محورهای استفاده شده در این دستگاه‌ها باعث می‌شود که محدودیت آنها بیش از پرینترهای ۳D باشد.

به‌عنوان‌مثال، برای ساخت لولا یا پیچ هر قطعه فلزی بهتر است از دستگاه CNC استفاده شود، اما برای تولید قطعات دارای اجزای داخلی و با ساختار پیچیده بهتر است از پرینترهای ۳D استفاده شود. البته دستگاه‌های CNC در بیشتر کارهای روتین به کار برده می‌شود و از لحاظ اقتصادی نیز بیشتر مورد پسند قرار می‌گیرد.

استفاده از این دو شیوه به ماده اولیه نیز بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، برخی مواد مانند چوب امکان استفاده در پرینترهای ۳D را ندارند و باید آنها را با تجهیزاتی مثل برش لیزری تغییر داد. اما موادی مانند پلاستیک یا پروپیلن را می‌تواند در پرینترها استفاده کرد و طرح به دست آمده نیز کیفیت بسیار بالایی خواهد داشت.