دستگاه cnc, دستگاه سی ان سی

قیمت دستگاه‌های CNC و برش لیزری

قیمت دستگاه‌های CNC و برش لیزری

امروزه در صنایع مختلفی از دستگاه‌های CNC و برش لیزری استفاده می‌شود و انعطاف‌پذیر بودن آنها به صاحبان صنایع این امکان را می‌دهد که از آنها در نقش‌های مختلف استفاده کنند. استفاده از دستگاه‌های سی ان سی مزایای بسیاری دارد که در مطالب قبلی به آنها پرداخته شده است، اما مبحث قیمت و تغییرات قیمتی این دستگاه‌ها بسیار وسیع بوده و ممکن است تأثیر زیادی بر قیمت تمام شده کالاها داشته باشد.

اگر قصد خرید یک دستگاه CNC یا برش لیزری را دارید، باید به فاکتورهای مهمی توجه داشته باشید و تغییرات این فاکتورها را لحاظ کنید. این فاکتورها دید شما را نسبت به وضعیت موجود بازار بازتر کرده و می‌توانید با توجه به نیاز خود دستگاه مناسبی را خریداری کنید.

اصول اولیه در خرید دستگاه‌های CNC و برش لیزری

محدوده قیمتی این دستگاه‌ها بسیار وسیع است و می‌تواند بین چند هزار دلار تا صدها هزار دلار برای شما هزینه داشته باشد. این محدوده قیمتی نشان می‌دهد که انتخاب شما تابع فضای کاری و همچنین مدت زمان کاری شما است. به‌عنوان‌مثال، اگر در یک کارگاه کوچک فعالیت دارید، بهتر است از دستگاه‌های CNC کوچک استفاده کنید. اما اگر در یک کارگاه بزرگ با زمان کاری طولانی کار می‌کنید، بهتر است دستگاه بزرگ‌تر با قیمت بالاتر انتخاب کنید.

بدیهی است که قیمت دستگاه CNC یا قیمت دستگاه برش لیزر به اندازه ماشین، پیچیدگی آن و قابلیت هر دستگاه بستگی دارد. ابزارهای جانبی و قطعاتی از تجهیزات که برای دستگاه مهم هستند نیز باید جداگانه خریداری شوند و قیمت آنها به هزینه کلی افزوده می‌شود. البته لازم به ذکر است که برخی از شرکت‌ها یا دستگاه‌ها دارای اجزای کامل برای تولید هستند و نیازی به خرید تجهیزات جانبی ندارید.

دستگاه‌های CNC صنعتی و خانگی

با چنین گستره وسیع در قیمت‌گذاری، قطعاً یک تفاوت عمده بین دستگاه‌های CNC صنعتی و خانگی وجود دارد. اصولاً دستگاه‌های CNC صنعتی در حجم بسیار بزرگ‌تری ساخته می‌شوند و قابلیت کار به‌صورت مداوم را دارند. قیمت دستگاه CNC صنعتی بیشتر بوده و قابلیت‌های بیشتری نیز دارد. معمولاً شرکت‌های تولیدی بزرگ ترجیح می‌دهند که اول نیاز خود را سنجیده و سپس با توجه به نیاز خود، مدل مناسب دستگاه را انتخاب کنند.

دستگاه CNC خانگی یا کارگاهی کوچک نوعی از دستگاه هستند که حجم بسیار کمی دارند و برای حجم کار کم مناسب هستند. این دستگاه‌ها بیشتر در آهنگری‌های کوچک، تولید زیورآلات، حکاکی بر روی کادو، حکاکی بر روی چوب و مواردی از این دست استفاده می‌شوند و قیمت کمتری دارند. شاید بهتر است ذکر شود که بودجه برنامه ریزی شده شما نقش مهمی در انتخاب دستگاه CNC و برش لیزری دارد.

 

جهت دریافت لیست قیمت دستگاه‌های CNC و برش لیزری میتوانید ایمیل خود را وارد کنید

   

  فاکتورهای تأثیرگذار بر قیمت خرید دستگاه CNC

  1. مواد استفاده‌شده

  اصولاً استفاده از دستگاه سی ان سی تابع موادی است که کار بر روی آن انجام می‌شود؛ به همین دلیل قیمت دستگاه‌های CNC و برش لیزری نیز با توجه به آن تغییر می‌کند. امروزه دستگاه‌های CNC اختصاصی ساخته شده‌اند که برای کار بر روی یک ماده خاص انتخاب می‌شوند. دستگاه CNC فلزی، دستگاه CNC سنگ، دستگاه CNC چوب و ام دی اف، دستگاه CNC جواهرات، دستگاه CNC منبت کاری، دستگاه CNC پارچه نمونه‌هایی از دستگاه‌های اختصاصی سی ان سی هستند که امروزه در صنعت به کار برده می‌شوند.

  طبیعتاً قیمت این دستگاه‌ها نیز با توجه به کاربرد آنها تغییر می‌کند. دستگاه برش سنگ و فلز حجم بزرگ‌تری دارند و به قابلیت‌های بیشتری نیاز دارند، بنابراین گران‌تر از دستگاه CNC پارچه یا چوب هستند. یا دستگاه CNC طلا و جواهرات به دقت بالا و کارایی بالا نیاز دارند.

  1. میزان حجم کاری و تداوم در کار

  همان‌طور که در بالا ذکر شد، دستگاه CNC و برش لیزری به دو صورت صنعتی و کارگاهی کوچک استفاده می‌شوند. در نتیجه زمان کاری آنها متفاوت بوده و قابلیت‌های مختلفی نیز باید داشته باشند. به همین دلیل قیمت آنها نیز در محدوده‌های مختلفی قرار خواهد داشت. پیچیدگی طرح مورد نظر در حجم کاری دستگاه می‌تواند تأثیرگذار باشد. طبیعتاً هرچه طرح مورد نظر پیچیده‌تر باشد، دستگاه باید زمان بیشتری برای پیاده‌سازی آن صرف کند.

  شرکت‌هایی مانند خودروسازی و تولید قطعات خودرو و ماشین‌آلات صنعتی به تولید انبوه با حجم کاری بالا نیاز دارند. به همین دلیل هنگام خرید دستگاه CNC باید به قابلیت‌های دستگاه و توانایی آن در کار مداوم توجه داشته باشید. البته برخی از این شرکت‌ها فقط به قصد حکاکی از دستگاه سی ان سی استفاده می‌کنند و احتیاج چندانی به برش ندارند.

  1. میزان دقت مورد نیاز در کار

  اصولاً دقت دستگاه CNC به دو شکل سنجیده می‌شود. در مرحله اول تعداد محور دستگاه CNC می‌باشد که می‌تواند تک محوره، دو محوره، یا بیشتر باشد و طبیعتاً قیمت آنها متفاوت خواهد بود. از طرفی تغییرات عمق طرح بر روی سطح نیز به دقت بالا نیاز دارد.

  هرچه عمق طرح بیشتر باشد یا ابعاد سطح مورد نظر بزرگ‌تر باشد، دستگاه به تعداد محورهای بالاتری نیاز دارد و این موضوع باعث بالاتر رفتن قیمت دستگاه سی ان سی یا دستگاه برش لیزری می‌شود. اصولاً زمانی که منبت کاری و حکاکی بر روی چوب یا جواهرات هدف از خرید دستگاه CNC باشد، باید به تعداد محورهای دستگاه و همچنین دقت آن توجه داشته باشید.

  هر چه شما در کار خود به دقت بالاتری نیاز داشته باشید، و طرح مورد نظر شما قسمت ریز و پیچیده بیشتری داشته باشد، به تعداد محور بیشتری نیاز خواهید داشت و این باعث بالا رفتن قیمت دستگاه خواهد شد. برای اطلاع از میزان دقت دستگاه می‌توانید اطلاعات آن را از کاتالوگ دستگاه دریافت کنید.

  1. سایر فاکتورهای کاربردی و مهم

  عوامل دیگری وجود دارند که بر قیمت دستگاه‌های CNC و برش لیزری تأثیرگذار هستند و شرکت‌های سازنده قیمت دستگاه خود را با توجه به آنها تغییر می‌دهند. این عوامل به اپراتور، دستگاه، قسمت‌های جانبی، تجهیزات، و قابلیت‌های دستگاه برمی‌گردند و تأثیر آنها نسبت به 3 عامل فوق کمتر است.

  این عوامل عبارت‌اند از: جایگاه برند شرکت سازنده، دسترسی به خدمات پس از فروش، سیستم کنترل و فرمان، نیروی انسانی طراح و اپراتور، سیستم محورها، سیستم جمع‌آوری ضایعات، تناسب فضای کارگاه با حجم دستگاه و غیره.

   

  اینستاگرام سیمای شهر

  پست های مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *