دستگاه cnc, دستگاه سی ان سی

4 نکته مهم برای استفاده اول از دستگاه CNC و برش لیزری

4 نکته مهم برای استفاده اول از دستگاه CNC و برش لیزری

استفاده از دستگاه CNC و خرید ابتدایی آن می‌تواند نقش مهمی در کیفیت کار داشته باشد و توجه به نکات استفاده و نگهداری از آن به طول عمر بیشتر دستگاه منجر می‌شود. دستگاه‌های CNC و برش لیزری بسیار حساس و دقیق هستند و به هنگام استفاده باید نکات مختلف مربوط به آن را رعایت کرد.

در واقع خرید یا ساخت یک دستگاه CNC جدید می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد و قصد داشته باشید با کمک قابلیت‌های آن، همه ایده‌های شگفت انگیز خود را پیاده کنید. به همان اندازه که داشتن یک دستگاه CNC یا برش لیزری جدید می‌تواند هبجان انگیز و عالی باشد، می‌تواند خطرناک و دلهره آور باشد. اما درک این وضعیت چندان هم آسان نیست و هنگام خرید یا استفاده از این دستگاه‌ها باید اطلاعات کاملی نسبت به آنها داشته باشید.

در این مبحث ما قصد داریم 4 نکته مهم در رابطه با استفاده و نگهداری از دستگاه‌های CNC ارائه دهیم و آنها را به تفصیل شرح دهیم

خرید دستگاه CNC و استفاده از برش لیزری

دستگاه CNC یکی از تجهیزات ضروری در صنعت برش و حکاکی قطعات است که امروزه در بسیاری از صنایع تولید استفاده می‌شود. استفاده از دستگاه CNC محدود به یک ماده خاص یا محدود به یک صنعت خاص نیست. به عنوان مثال، امروزه دستگاه‌های CNC فلزی، دستگاه CNC پلاستیک، دستگاه CNC چوب و ام دی اف، دستگاه سی ان سی سنگ تولید شده‌اند که هر کدام مختص به یک ماده خاص هستند.

خرید هر کدام از این دستگاه‌ها یک پروسه خاص را می‌طلبد و شخص خریدار باید با اطلاع کامل از دستگاه و کارایی آن اقدام به خرید کند. اگر به دستگاه‌های برش لیزری توجه داشته باشید، متوجه خواهید شد که کارایی مختلفی دارد و می‌تواند در صنایع مختلف استفاده شود. کار با لیزر بسیار خطرناک است، اما دستگاه CNC بر این مشکل غلبه کرده و به خوبی اشعه لیزر را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

برای خرید دستگاه CNC و بخش برش لیزری آن، فاکتورهای مختلفی وجود دارند که باید مد نظر قرار گیرند. حجم دستگاه، قدرت دستگاه، شرکت تولیدکننده، تجهیزات استفاده شده و تجهیزات جانبی بر قیمت این دستگاه‌ها تاثیرگذار هستند.

توجه داشته باشید که برای خرید اولین دستگاه CNC خود حتماً با مطالعه کامل اقدام کنید و از خرید احساسی و بدون مشاوره بپرهیزید.

1.از دستگاه برش با کیفیت بالا برای دستگاه CNC خود استفاده کنید

مواد برنده سنگ بنای اصلی ماشین‌های CNC هستند و می‌توانند کارایی دستگاه را به طور کامل تحت تأثیر قرار دهند. برای دستیابی به برش باکیفیت، و همچنین راحت و کارآمد، باید مواد برنده مناسبی برای دستگاه خود انتخاب کنید. استفاده از مواد برنده خوب بسیار مهم است و باید از فروشگاه‌های معتبر تهیه شوند. سعی کنید که خرید خود را مطابق با دستگاه انجام دهید.

نکته دیگر در استفاده از ماده برنده در دستگاه CNC به اندازه آن برمی‌گردد. معمولاً این تیغه‌های برنده در ابعاد چهار اینچ و 5 اینچ هستند و انتخاب هر کدام از آنها منوط به نیاز شما است. البته برخی از دستگاه‌های CNC مجهز به برش لیزری هستند و امکان برش تجهیزات حساس را به دستگاه CNC می‌دهد.

2.استفاده از یک سیستم مکنده و خنک کننده

تنظیم دستگاه CNC و نظارت بر نحوه عملکرد دستگاه در ساخت قطعات حساس مانند تراشه‌ها بسیار حساس است. اگر دستگاه شما فاقد این سیستم‌ها باشد، باید آنها را خریداری کرده و بر روی دستگاه نصب کنید. این سیستم‌ها باعث می‌شوند که حین انجام برش چشم خود را بر روی برش نگه داشته و حواس خود را به طور کامل به انجام کار معطوف کنید.

خطا در انجام برش و دید کافی ممکن است کیفیت کار را پایین بیاورد و در نهایت منجر به شکسته شدن کار شود. استفاده مکرر از این روش و تمرین با آنها می‌تواند شما را در فرایند برش متخصص کند و در طراحی و ساخت قطعات متخصص شوید. هنگامی که به انجام این فرایند تسلط داشته باشید، می‌توانید اقدام به برش مواد مختلف کنید.

3.نسبت به عملکرد محورها و جهات مختلف مطالعه داشته باشید.

دستگاه‌های CNC برای ایجاد طرح‌های دوبعدی و سه بعدی استفاده می‌شوند و به همین منظور محورهای مختلفی در جهات مختلف دارند. این محورها باعث می‌شوند که دستگاه در جهات مختلف دکارتی یعنی X، Y و Z حرکت کرده و عمل برش را انجام دهد. شناختن کدهای اساسی G به منظور درک چگونگی عملکرد دستگاه‌های CNC ضروری است و اپراتور باید به استفاده از CAD تسلط داشته باشد.

نکته مهم دیگر در استفاده از CNC این است که قسمت برنده در ارتفاع مناسبی قرار داشته باشد، تا بدین ترتیب بتواند به راحتی در جهات مختلف حرکت کند و عمل برش را به دلخواه انجام دهد. همیشه سعی داشته باشید که محدوده حرکتی دستگاه در جهات مختلف متناسب باشد؛ زیرا حرکت اضافی در جهات مختلف ممکن است به شکستن طرح مورد نظر منجر شود.

4.کار خود را با مواد نرم شروع کنید

اگر در استفاده از دستگاه CNC تازه کار هستید و مهارت چندانی در استفاده از آن ندارید، بهتر است کار خود را با مواد نرم‌تر شروع کنید. بعد از اینکه به بعضی از فرایندهای برش مسلط شدید و با نحوه کار با دستگاه CNC آشنا شدید می‌توانید مواد را تغیر داده و به برش مواد سخت‌تر اقدام کنید. به عنوان مثال، برنج و آلومینیوم مواد اولیه خوبی برای برش با دستگاه CNC هستند.

همیشه فرایند برش و مهارت خود را با مواد نرم‌تر شروع کنید و تلاش داشته باشید که به چگونگی برش آنها پی ببرید. هنگامی که در کار با دستگاه CNC پیشرفت کردید و توانایی برش مواد سخت را پیدا کردید، ابتدا برش فولاد ضعیف را امتحان کنید و سپس به سراغ فولاد ضدزنگ، آلیاژهای آن و سایر مواد سخت‌تر بروید.

اگرچه کسب مهارت در برش قطعات مختلف با دستگاه CNC و برش لیزری می‌تواند بسیار دلنشین باشد، اما توجه داشته باشید مراقبت و رعایت نکات ایمنی فاکتور بسیار مهمی است که همیشه باید مد نظر قرار گیرد.

کلیدواژه‌ها: دستگاه CNC، دستگاه برش لیزری، خرید دستگاه CNC، قیمت دستگاه CNC، قیمت دستگاه برش لیزری، سیمای شهر، پاورکم

همین الان لیست قیمت دستگاههای برش لیزر را دانلود نمایید

    پست های مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *